Political economy of the energy sector in Cameroon
Kamerun'da enerji sektörünün ekonomi politiği
  1. Tez No: 681596
  2. Yazar: DAREN SEMO JOKO CHE LENJO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAY TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezin amacı, enerji sektörünü politik ekonomi açısından değerlendirmektir. Enerji sektörü hem ekonomik hem de politik olarak incelenmesi gereken bir sektördür. Araştırma genel olarak nitel ve kısmen nicel oldu, bilgiler çoğunlukla dergilerden, makalelerden, kitaplardan ve diğer yayınlardan elde edildi. Nicel açıdan dünya, Afrika ve Kamerun enerji arzı ve tüketimi arasında bir karşılaştırma yapılmış, bu Kamerun enerji sektörünün dünyadan çok Afrika için önemini belirtmek için yapılmıştır. Sonuçlar, hükümetin enerji sektörüyle etkileşiminin yolsuzluk, yetersiz DYY ve enerji sektörlerinin sınırlı özelleştirilmesinden zayıf şekilde etkilendiğini gösteriyor. Bu nedenle, sonuç olarak, etkin ve verimli bir enerji sektörüne ulaşmak için sektörün ekonomik liberalizasyonuna ihtiyaç vardır, bu da serbest katılım, açık rekabet, daha iyi uluslararası ilişkiler ve daha fazla yabancı yatırıma yol açar ve bu da ekonomik büyümeyi olumlu yönde etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the energy sector in terms of political economy. The energy sector is a sector that should be examined both economically and politically. The research was broadly qualitative and mildly quantitative, information was mostly gotten from journals, articles, books, and other publications. In the quantitative aspect, a comparison between world, Africa, and Cameroon energy supply and consumption was made, this was done to indicate the importance of Cameroon's energy sector to Africa than to the world. The results show that the government's interaction with its energy sector is being poorly affected by corruption, insufficient FDI, and limited privatization of the energy sectors. Therefore, in conclusion, in order to achieve an effective and efficient energy sector, the economic liberalization of the sector is needed, this leads to free participation, open competition, better international relations, and more foreign investment which will positively affect economic growth in the country.