Geleneksel şar peynirinde bazı patojen mikroorgaznizmaların araştırılması
Investigation of some pathogen microorganisms in traditional sharri cheese
- Tez No: 681597
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Şar peyniri, Kosova'nın Güneybatı bölgesinde yer alan Şar Dağlarında geleneksel olarak üretilen sert, yağlı ve tuzlu bir peynir türüdür. Bu çalışmanın amacı, geleneksel ve endüstriyel üreticilerden temin edilen toplam 100 adet Şar peyniri numunesinde, Escherichia coli, Staphylococcus aureus ve Listeria monocytogenes gibi peynirde mevcut olan patojen bakterilerin tespit edilmesidir. Şar peyniri numunelerinde E. coli sayımı, ISO 16649-2:2001 metodu ile tespit edilmiş olup; geleneksel üreticilerden temin edilen peynirlerin %54,9'unda ve endüstriyel üreticilerden temin edilen peynir numunelerinin %17,9'unda E. coli sayısı AB standartlarının üzerinde bulunmuştur. Peynir numunelerinde S. aureus sayımı ISO 6888-1 metodu ile gerçekleştirilmiş olup; geleneksel üreticilerden %32'si ve endüstriyel üreticilerden %10,7'sinde koagulaz pozitif S. aureus saptanmıştır. Son olarak, peynir numunelerinde L. monocytogenes varlığı ISO 11290-1 metodu ile analiz edilmiş olup, geleneksel üreticilerden %38,9'u ve endüstriyel üreticilerden %21,4 pozitif sonuç alınmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, Şar peyniri gıda kaynaklı patojenler açısından özellikle E. coli, S. aureus ve L. monocytogenes mikroorganizmaları açısından risk taşımakta ve bu mikroorganizmalar halk sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Sharri cheese is a hard, fatty and salty cheese traditionally produced in the Sharri mountain in the southwestern part of Kosovo. 100 samples were collected from traditional and industrial producers and the aim of this study is to determine the microbiological quality of Sharri cheese. Eschericia coli was analyzed with the method of ISO 16649-2: 2001 and 54.9% of traditional producers and 17.9% of industrial producers were found a6888-1 method and 32% of traditional producers and 10.7% of industrial producers were coagulase positive S. aureus. Listeria monocytogenes was analyzed by ISO 11290-1 method, and 38.9% of traditional producers and 21.4% of industrial producers had positive results. According to our results, Sharri cheese carries a risk in terms of foodborne pathogens, especially E. coli, S. aureus and L. monocytogenes microorganisms and these microorganisms are of great importance for public health.