Sinemada aşk ve zaman : Sevmek Zamanı (1965) ve Masumiyet(1997) filmlerinin incelenmesi
Love and time in cinema : A research on Sevmek Zamani (1965) and Masumiyet (1997) films
  1. Tez No: 681643
  2. Yazar: RABİA BULUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN EKİN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada Sevmek Zamanı (1965) ve Masumiyet (1997) filmlerinin aşk ve zaman kavramları üzerinden incelenmiştir. İnceleme yapılırken nitel araştırma yöntemlerinden betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Betimsel analiz yöntemiyle yorumsamanın çerçevesi çizilmiştir. Aşk ve zaman kavramları felsefi ve sosyolojik olarak incelenmiştir. Felsefi ve sosyolojik olarak incelenen kavramların filmlerde nasıl ele alındığı ortaya koyulmuştur. Türk Sineması'nda önemli bir yere sahip olan Sevmek Zamanı ve Masumiyet filmlerinin birlikte incelenmesi çalışmanın özgün noktasını oluşturmuştur. Sinemanın hikaye anlatımındaki tarzı sosyal bilimlerin kavramsal arka planıyla incelenerek teori ve pratik bir araya getirilmiştir. Aşka dair farklı bakış açıları olan filmlerde Metin Erksan ve Zeki Demirkubuz'un auteur imzaları bulunmaktadır. Yönetmenlerin kendilerine has tarzlarının filmlerin biricikliğini arttıran bir nokta olduğu ortaya konmuştur. Değişen ve dönüşen bir sinema içerisinde iki farklı zaman diliminde yer alan filmlerin incelenmesiyle, sinemamız içerisindeki felsefi ve sosyolojik değişim ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, The Time to Love (1965) and Innocence (1997) films were examined through the concepts of love and time. The descriptive analysis method, one of the qualitative research methods, was used during the examination. The framework of the interpretation was drawn with the descriptive analysis method. The concepts of love and time have been studied philosophically and sociologically. How philosophically and sociologically analyzed concepts are handled in films has been propounded. The study of the films The Time to Love and Innocence, which have an important place in Turkish Cinema, formed the original point of the study. The storytelling style of cinema is examined with the conceptual background of social sciences, and theory and practice are brought together. There are auteur signatures of Metin Erksan and Zeki Demirkubuz in films with different perspectives on love. It has been revealed that the unique styles of the directors are a point that increases the uniqueness of the films. The philosophical and sociological change in our cinema has been propounded by examining films that take place in two different time periods in a changing and transforming cinema.