Adölesanlarda UCP polimorfizmlerinin obezite ve beslenme durumu ile ilişkisi
The relationship between UCP polymorphisms, obesity and nutrition status in adolescents
- Tez No: 681660
- Danışmanlar: PROF. DR. MAKBULE GEZMEN KARADAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu çalışma, Türk adölesanlarda eşleşme bozucu protein 1-3 gen (uncoupling protein 1-3-UCP) polimorfizmlerinin obezite ve beslenme durumu ile ilişkisinin saptanması amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya 100 obez adölesan (50 erkek, 50 kız) 100 sağlıklı adölesan (50 erkek, 50 kız) olmak üzere toplam 200 gönüllü birey katılmıştır. Katılımcıların genel bilgileri ve beslenme alışkanlıkları araştırmacı tarafından“anket yöntemi”kullanılarak, yüz yüze görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Bireylerin günlük enerji ve besin ögesi alımları, 24-saatlik hatırlatma yöntemi kullanılarak saptanmıştır. Bireylerin yeme farkındalığı durumu“Yeme Farkındalığı Ölçeği”, duygusal yeme durumu ise“Çocuk ve Adölesanlar İçin Duygusal Yeme Ölçeği”ile değerlendirilmiştir. Fiziksel aktivite düzeyleri“Uluslararası Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi”ile belirlenmiştir. Tüm bireylerin vücut bileşimi ve antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, deri kıvrım kalınlıkları, bel çevresi) ölçüm tekniklerine uygun olarak araştırmacı tarafından alınmıştır. Bazı biyokimyasal parametreler (açlık kan glukozu, kan lipitleri, serum leptin ve adiponektin) düzeyleri analiz edilmiş ve UCP (UCP1-rs1800592; UCP2-rs659366; UCP3-rs1800849) gen polimorfizm durumları saptanmıştır. Realtime-PCR metodu ile yapılan analiz sonucunda, bireylerin genotip sıklıkları; UCP1 geninde %60,5'i AA, %29,5'i AG ve %10,0'ı GG; UCP2 geninde %44,0'ı GG, %53,5'i GA ve %2,5 AA; UCP3 geninde ise %74,0'ı CC, %24,0'ı CT ve %2,0'ı TT olarak saptanmıştır. Riskli allel sıklığı UCP1 geninde %24,7, UCP2 geninde %29,3, UCP3 geninde ise %14'tür. Farklı genotiplere sahip bireylerin, duygusal yeme, yeme farkındalığı ve fiziksel aktivite düzeyleri arasında istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Bireylerin UCP1, UCP2 ve UCP3 genlerinin genotiplerine göre diyetle günlük enerji (kkal), karbonhidrat ve yağ alımları arasında anlamlı fark bulunmazken (p>0,05), bütün genlerde riskli allelere sahip bireylerin diyetle günlük protein alımı (g/gün) daha düşük bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the relationship of uncoupling protein 1-3 (UCP) polymorphisms with obesity and nutritional status in Turkish adolescents. A total of 200 volunteers, including 100 obese adolescents (50 boys, 50 girls) and 100 healthy adolescents (50 boys, 50 girls), participated in the study. The general information and dietary habits of the participants were collected by the researcher by face-to-face interview technique using the survey method. The daily energy and nutrient intakes of the participants were determined using the 24-hour recall method. Eating awareness status of individuals was evaluated with“Mindful Eating Questionnaire”and emotional eating status was evaluated with“Emotional Eating Scale for Children and Adolescents”. Physical activity levels were determined by the“The International Physical Activity Questionnaire”. Body composition and anthropometric measurements (body weight, height, skinfold thickness, waist circumference) of all individuals were taken by the researcher in accordance with the measurement techniques. Some biochemical parameters (fasting blood glucose, blood lipid profile, serum leptin and adiponectin) were analyzed. As well as, UCP (UCP1-rs1800592; UCP2-rs659366; UCP3-rs1800849) gene polymorphism states were determined. As a result of the analysis made with the Realtime-PCR method, the genotype frequencies of the individuals as follows; UCP1 60,5% AA, 29,5% AG and 10,0% GG; UCP2 44,0% GG, 53,5% GA and 2,5% AA; UCP3 74,0% CC, 24,0% CT and 2,0% TT. The frequency of risk alleles is as follows; UCP1 24.7%, UCP2 29.3% and UCP3 14%. There was no statistically significant difference between emotional eating, mindful eating and physical activity levels of individuals with different genotypes (p>0,05). While there was no significant difference between daily energy intake (kcal), carbohydrate and fat in terms of genotypes of UCP1, UCP2 and UCP3 genes (p>0,05), the daily protein intake (g) of individuals with risk alleles in all genes were found to be lower (p0,05).