Rutaekarpinin metastatik prostat kanseri hücrelerinde potansiyel terapötik etkisinin incelenmesi
Investigation of the potential therapeutic effect of rutaekarpin on metastatic prostate cancer cell lines
- Tez No: 681681
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ÇOKLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Prostat kanseri Dünya'da ve Türkiye'de giderek artan insidansı ile halk sağlığını tehdit eden malignitelerden birisidir. Özellikle metastatik prostat kanseri birden fazla kemoterapotik ilacın kombine kullanımına ek olarak radyoterapi ve destek tedavilerine rağmen erkeklerde önemli bir ölüm nedenidir. Bu nedenle metastatik prostat kanseri hastalarında daha etkin yeni tedavi stratejilerinin geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Mevcut tez çalışmasında, hem COX-2'yi hem de topoizomerazları inhibe ederek antikanserojen etki gösterdiği bilinen ruteakarpinin prostat kanseri tedavisinde sitotoksik ve apoptotik etkisinin incelenmesi ve potansiyel terapötik etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Rutekarpinin PC-3 insan metastatik prostat kanseri hücre hattı hücrelerinde terapötik etkisi canlılık (WST-1), apoptoz (annexin V), hücre döngüsü, AO boyama ve kaspas-3 (ELISA) analizleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigation of the Potential Therapeutic Effect of Rutaekarpin on Metastatic Prostate Cancer Cell Lines INTRODUCTION AND OBJECTIVE: Prostate cancer with an increased incidence in the world and Turkey is one of the public health-threatening malignancies. In particular, metastatic prostate cancer is an important cause of death in men despite the combined use of more than one chemotherapeutic drug in addition to radiotherapy and supportive treatments. Therefore, there is a need to develop more effective new treatment strategies in metastatic prostate cancer patients. In this study, it was aimed to investigate the cytotoxic and apoptotic effect of ruteakarpine, which is known to have an anticarcinogenic effect by inhibiting both COX-2 and topoisomerases, and to investigate its potential therapeutic effect. MATERIAL AND METHOD: The therapeutic effect of rutecarpine on the PC-3 human metastatic prostate cancer cell line was evaluated by viability (WST-1), apoptosis (annexin V), cell cycle, AO staining and caspas-3 (ELISA) assays.