Çocuk tiyatrosunda nesne kullanımının dramaturjik bağlamı
Dramaturgical context of object use in children's theatre
  1. Tez No: 681682
  2. Yazar: İRFAN ATAV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATAY GERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Çocuk tiyatrosu, tiyatro sanatının başlangıcından günümüze kadar oluşturduğu birikimin ve ona yön veren sanat eğilimlerinin dışında düşünülemez. Sahne sanatlarında nesnelerin estetik amaçlar doğrultusunda kullanılmasının uzun bir geçmişi vardır. Elbette, çocuk tiyatrosu da bu uzun geçmişin birikimini ve izlerini bünyesinde taşımaktadır. Çocuğun bilişsel gelişimini de işin içine katarak, çocuk tiyatrosunda nesnenin estetik boyutlarını anlamaya çalışan bu tez çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde bilişsel gelişimin, çocuğun nesne algılayışını doğrudan etkileyen, en temel özellikleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde ise insan ve nesne etkileşimleri, nesnenin kültürle ilişkisi; tarih, antropoloji, pedagoji ve toplumbilim verileriyle harmanlanıp nesnenin idolden sanat objesine giden öyküsüne değinilmiş; daha sonra tiyatro sanatının modern plastik sanatlarla kesişen çizgisi takip edilerek, nesnenin sahne sanatlarındaki konumu saptanmaya çalışılmıştır. Son bölüm ise iki ana başlık altında incelenmiştir: Birinci kısımda nesnenin sahnede kullanım biçimleri sınıflandırılıp ortaya konulurken ikinci kısımda ise çocuk tiyatrosundan ele aldığımız örnekler bilişsel gelişiminin temel verileri ışığında tartışılmıştır. Böylece, bir taraftan çocuk tiyatrosunda nesnenin kullanım estetiği ortaya konulmaya çalışılırken diğer taraftan da çocuk seyirciyi ile nesne ilişkisi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Children's theater cannot be discussed apart from the background of theater art from the beginning to the present and the art tendencies that guide it. The use of objects for aesthetic purposes in the performing arts has a long history. It is certain that children's theater carries this background and impressions of this history. This thesis, which consists of three chapters, attempts to discuss the concept of aesthetic dimensions of the object in children's theater by including the cognitive development of the child. In the first chapter, the most basic features of cognitive development, which directly affect the child's object perception, are tried to be revealed. In the second chapter, interactions between person and object, the relationship of object with culture are combined with the historical, anthropological, pedagogical and also sociological considerations. In this way, the story of the object from“idol”to art object is mentioned; the position of the object in the performing arts is tried to be determined by following the line of the art of theater which intersects with the modern plastic arts as well. In the last chapter, two main topics are included. In the first part, the use of the object on the stage is classified and revealed, while in the second part, the examples from children's theater are discussed in the light of knowledge of cognitive development. Consequently, the aesthetics of the use of the object in children's theater is introduced, and also the object relation with the child audience is discussed.