İkinci ürün mısır silajına fındık zurufu ilavesinin silaj fermantasyonu, aerobik stabilite ve in vitro gaz üretimi üzerine etkileri
The effects of hazelnut hull on silage fermentation, aerobic stability and in vitro gas production of maize silage grown as a second crop
  1. Tez No: 681746
  2. Yazar: AHMET OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EKİN SUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, mısır silajına fındık zurufu ilavesinin, fermantasyon, mikrobiyolojik yapı, aerobik stabilite ve hücre duvarı bileşenleri ile in vitro gaz üretimi ve parametreleri üzerine etkilerini belirlemek amacıyla düzenlenmiştir. Araştırmada ikinci ürün silajlık mısır (%26,61 kuru madde) kullanılmış olup, 2 cm boyutunda parçalanarak, daha önceden öğütülmüş fındık zurufuyla karıştırılmıştır. Elde edilen silaj karışımı 1,5 L'lik laboratuvar silolarına (Weck, Wehr-Oflingen, Germany) silolanmıştır. Katkı maddesi içermeyen kontrol silajları ile zuruf içeren silajlar olmak üzere toplamda 2 uygulama, 3 farklı açım dönemi (8., 21., 60. gün) ve 3 paralelden oluşan toplam 18 kavanoz silaj hazırlanmıştır. Tüm açım dönemlerinde silarlarda kimyasal ve mikrobiyolojik analizler yapılmıştır. Altmışıncı günde açılan silajlara beş gün süreyle aerobik stabilite testi uygulanmıştır. Ayrıca, silajların in vitro gaz üretim değerleri ile in vitro besin maddeleri sindirilebilirlikleri saptanmış ve rumen sıvısında protozoa sayımı gerçekleştirilmiştir. Fındık zurufu katkısı mısır silajının kuru madde, pH, ham kül, ham protein, ham sellüloz, nötr deterjanda çözünmeyen lif, asit deterjanda çözünmeyen lif ve asit deterjanda çözünmeyen lignin içeriklerini artırırken (P0,05).
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine the effects of hazelnut hull supplementation on fermentation, microbiological structure, aerobic stability, cell wall components, and in vitro rumen gas production parameters of maize silage. In this study, the second crop maize was used as silage material (26,61% dry matter). It was chopped in 2 cm size and mixed with previously ground hazelnut hull. The mixture was ensiled in 1,5 L laboratory silos (Weck, Wehr-Oflingen, Germany). A total of 18 jars of silage, consisting of 2 treatments, 3 different opening periods (8th, 21st, 60th days of ensiling), and 3 parallels, were prepared as control silage without additives and silages containing hazelnut hull. Chemical and microbiological analyzes were carried out on the silages in all opening periods. The aerobic stability test was applied to the silages opened on the 60th day of ensiling for five days. Besides, the in vitro gas production values and in vitro nutrient digestibility of the silages were determined and protozoa count was performed in rumen fluid. Inclusion of hazelnut hull increased the silage dry matter, pH, crude ash, crude protein, crude cellulose, neutral detergent fiber, acid detergent fiber, and acid detergent lignin contents (P0,05).