Gümüş nanopartikül içeren polimer esaslı antibakteriyel nanoliflerin elektrospin yöntemiyle üretimi
Production of polymer based antibacterial nanolifs with silver nanoparticle by electrospin method
  1. Tez No: 681748
  2. Yazar: TANSU SAYGILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada yeşil sentez metoduyla Altınbaşak bitkisi (Solidago virgaurea L.) ve Öksürük bitkisi (Tussilago farfara L.) bitki özütlerinden, gümüş nanopartikül sentezi için optimum koşullar belirlenmiştir. Gümüş nanopartikül sentezi için gerekli olan AgNO3 miktarı, karışım süresi, sıcaklık, pH etkisi incelenmiştir. Gümüş nanopartikül sentezi için; bitki ekstraktına (1:1) oranlarda AgNO3, 25 °C sıcaklık ve 24 saat karışım süresi belirlenmiştir. Gümüş nanopartiküllerin yüzey karakterizasyonu ve yapısal özelliklerini belirlemek için; TEM, FTIR, UV-Vis Spektrofotometre analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları, partiküllerin nanoboyutta olduğunu ve gümüş içerdiğini göstermiştir. Elektrospin metodu ile PLA polimerinden gümüş nanopartikül katkılı nanolif üretimi gerçekleşmiştir. Ağırlıkça %8 PLA içerikli çözeltiye %0.5 ve %1 oranlarında gümüş nanopartikül eklenerek nanolif üretilmiştir. Nanoliflerin yapısal özellikleri ve yüzey karakterizasyonu için SEM, TEM, XRD ve FTIR analizleri yapılmıştır. Nanoliflerin antibakteriyel etkinliği Escherichia coli bakterilerine agar difüzyon metodu uygulanarak belirlenmiştir. Gümüş nanopartikül miktarının artmasına bağlı olarak antibakteriyel etkinlik artma göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, optimum conditions for silver nanoparticle synthesis were determined from Altınbaşak plant (Solidago virgaurea L.) and Öksürük (Tussilago farfara L.) plant extracts using green synthesis method. The amount of AgNO3 required for silver nanoparticle synthesis, mixing time, temperature, and pH effects were investigated. For silver nanoparticle synthesis; the ratio of AgNO3 to plant extract (1:1), temperature (25 °C) and mixing time (24 hours) were determined. To determine the surface characterization and structural properties of silver nanoparticles; TEM, FTIR, UV-Vis Spectrophotometer analyzes were completed. Analysis results indicated that the particles are nanosized and contain silver. Silver nanoparticle doped nanofiber production from PLA polymer was completed by electrospin method. Nanofiber was produced by adding 0.5% and 1% silver nanoparticles to 8% PLA solution. SEM, TEM, XRD and FTIR analyzes were performed for the structural properties and surface characterization of nanofibers. Antibacterial activity of nanofibers was determined by applying agar diffusion method to Escherichia coli bacteria. Antibacterial activity increased due to the increase in the amount of silver nanoparticles.