Metal nanopartikül katkılı grafen elektrot ve kitosan elektrolit içeren aktuator (eyleyici) sentezi ve dinamik analizi
Synthesis and dynamic analysis of actuator which contain metal nanoparticle doped graphene based elctrode and chitosan electrolyte
  1. Tez No: 446403
  2. Yazar: DEHA EMRE KANAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA KAFTELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Science and Technology, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İyonik Polimer – Metal Kompozit eyleyiciler, akılı malzeme gurubunda olan Elektro Aktif Polimerler sınıfına dahil malzemelerdir. En yaygın kullanım alanı yapay kas grubudur. Ancak metal elektrot yüzeylerinde oluşan çatlaklar eyleyici performansını etkilemektedir. Bu çalışmada metal kompozit elektrotlara alternatif olarak grafen esaslı elektrotlar geliştirilmiştir. Grafen elektrotlar içerisine gümüş ve altın nanopartikülleri katkılanarak elektriksel iletkenliği arttırmak amaçlanmıştır. Ayrıca grafen, grafenoksitten farklı indirgeme metodları ile üretilmiş ve bu metodların eyleyici performansına etkileri araştırılmıştır. İletkenlik değeri ve hareket performansı en yüksek olan eyleyici, çift indirgenmiş gümüş katkılı elektrotlar ile hazırlanandır. Hareket kabiliyeti 17 mm'dir. Bunu gümüş katkılı hidrazinle indirgeme (6,6mm) ve gümüş katkılı üç indirgeme (1,09mm) takip etmektedir. Bir diğer grup olan altın katkılı elektrotlarda, üretim yönteminin farklılığı elektriksel iletkenlikleri düşürmüş ve eyleyici performanslarının istenilen düzeyden az olmasına sebep olmuştur. Bu grupta altın katkılı hidrazinle indirgenmiş elektrot ile hazırlanan eyleyici 0,18mm hareket ederken altın katkılı çift indirgenmiş elektrot ile hazırlanan eyleyici, eyleyici özelliği göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
Ionic polymer - metal composite actuators are members of Electro Active Polymers which are part of smart devices. They are most widely used in artificial muscles. However, the cracks which are formed at the surface of metalic eletrodes, adversly affect the actuator performance. In this study, graphene based electrodes were produced as an alternative for metalic electrodes. Silver and gold nanoparticles were doped into the graphene electrodes thereby increasing their electrical conductivity. In addition, different methods were used to reduce graphene oxide and their effects on the performance of the actuator were investigated. The actuator which had the highest conductivity value and moving performance was prepared by the double-reduced and silver doped electrodes. The mobility of this sample was 17 mm. Following that, hidrazine-reduced and silver doped actuators (with the mobility of 6,6 mm) and triple reduced silver doped actuators (with the mobility of 1,09 mm) were obtained. In another group, gold doped actuators, different manufacturing process caused lower electrical conductivity and actuator performance. In this group, the hidrazine reduced gold doped actuators had 0,18 mm mobility while the double reduced gold doped actuators showed no mobility.