Kişilere karşı işlenen suçların hükümleri çerçevesinde Türk ceza hukukunun İslâm hukuku ile mukayesesi
Within the framework of the provisions of crimes against persons comparison of Turkish criminal law with Islamic law
- Tez No: 681781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN BAYSA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Hukuk sistemleri toplumda huzur ve düzeni sağlamak, kişilerin can ve mal güvenliğini korumak, hak ve özgürlükleri ihlal edilen insanların mağduriyetlerini gidermek için kanunlar çıkarır ve bu çerçevede çeşitli yaptırımlar uygularlar. Tarih boyunca ortaya konulan hukukî sistemlerin bir kısmı dinî, bir kısmı ise beşerîdir. Araştırmamıza konu ettiğimiz Türk ceza hukuku İtalya Ceza Kanunu'ndan alınmış ve zamanla ihtiyaca binaen yeniden düzenlenmiş bir kanuna dayanmaktadır. İslâm ceza hukuku ise Kur'an ve Sünnet'e dayanan ilahi kaynaklı bir hukuk sistemidir. Yaptırım itibariyle de İslâm ceza hukuku maddi müeyyidelerin yanı sıra uhrevî ikâbı öngörmesi itibariyle Türk ceza hukukundan farklılık arz etmektedir. Çalışmamızda Türk Ceza Kanunu'nun“Kişilere Karşı İşlenen Suçlar”başlığı altında yer alan konular ele alınmıştır. İlgili başlıklarda suçların İslâm ceza hukuku doktrini içerisindeki yeri ortaya konulmuş, kavram ve tanımlamaları ile açıklamalar yapılmıştır. Türk ceza hukuku ve İslâm ceza hukuku arasındaki benzer ve farklı noktalara dikkat çekilmiştir. Aynı zamanda her iki hukuk sisteminde bahsi geçen suçların cezalandırılma yöntemleri, fâilin ve mağdurun hak ve sorumlulukları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Legal systems enact laws and impose various sanctions in order to ensure peace and order in the society, to protect the safety of life and property, to remedy the grievances of people whose rights and freedoms are violated. Some of the legal systems that have been put forward throughout history are religious and some are human. The Turkish Criminal Law, which we have subjected to our research, is based on a law taken from the Italian Criminal Code, which has been rearranged in time based on need. The Islamic Criminal Law is a divine-based legal system based on the Quran and Sunnah. In terms of sanctions, the Islamic Criminal Law differs from the Turkish Criminal Law in that it stipulates not only material sanctions but also otherworldly compensation. In our study, the subjects within the framework of the articles under the title of“Crimes Committed Against Persons”of the Turkish Penal Code were discussed. The place of crimes in the Islamic Criminal Law doctrine has been revealed under the relevant headings, and explanations have been made with their concepts and definitions. Similar and different points between Turkish Criminal Law and Islamic Criminal Law are pointed out. At the same time, the methods of punishing the crimes mentioned in both legal systems, the rights and responsibilities of the perpetrator and the victim were discussed.