Geleceğin savaşlarında sivil-asker ilişkileri konusunda yeni bir yaklaşım: Schiff ve uyum teorisi
A new approach to civil-military relations in the wars of the future: Schiff and the theory of adaptation
- Tez No: 681780
- Danışmanlar: DOÇ. FAHRİ ERENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sivil-Asker İlişkileri devletin en önemli vasıflarından birisi olan savunma ve güvenlik kavramları açısından önem arz etmektedir. Bununla birlikte günümüzde önem arz eden bu konu, geleceğin dünyasında önemini daha da artıracaktır. Özellikle“Geleceğin Savaşları”ile ilgili ortaya koyulan öngörüler bu ilişkilerin yüksek düzeyde olması ihtiyacını gözler önüne sermektedir. Bu konu bağlam ve çerçevesinde, Rebecca L. Schiff'in sivil-asker ilişkileri ile ilgili ortaya koyduğu“uyum teorisi”kavramı ele alınmıştır. Rebecca L. Schiff sivil-asker ilişkilerinin önemini vurgulamakla birlikte, bu ilişkilerin hangi düzeyde ve bağlamda olması gerektiğini, aktrörlerini ve bu ilişkiyi etkileyen faktörleri ele alarak sivil-asker ilişkileri konusunda literatür bakımından önemli bir çalışma ortaya koymuştur. Rebecca L. Schiff ortaya koyduğu uyum teorisi kavramı ile sivil-asker ilişkileri problematiğine önemli katkılar sunmuştur. Bu çalışmanın amacı; Rebecca L. Schiff'in uyum teorisi bağlamında, geleceğin savaşlarında sivil asker ilişkileri kavramı ele alınarak incelenmesidir. Bu bağlamda literatürdeki çalışmalar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concepts of defense and security, which are among the important characteristics of Civil-Military Relations of the state, are important. However, this issue, which is important in the future, will increase its importance in the future world. The predictions made about“Future Wars”reveal the need for these relations to be at a high level. In the context and framework of this topic, the concept of“adaptation theory”put forward by Rebecca L. Schiff regarding civil-military relations is discussed. Although Rebecca L. Schiff emphasizes the importance of civil-military relations, the plan and context of these relations have affected the actors and this relationship, making an important study in the literature. Rebecca L. Schiff contributed to the problematic of civil-military relations with her adaptation theory review. This construction purpose; In the context of Rebecca L. Schiff's adaptation theory, it is the discussion of the concept of civil-military cooperation in future wars. In this context, studies in the literature have been examined.