Ratlarda mental sinir hasarının tedavisinde sistemik olarak uygulanan kolekalsiferolün (Vitamin D3) vevitamin B kompleksinin (B1, B6, B12) etkilerinin histolojik olarak incelenmesi
Histological evaluation of the effects of systemically applied cholecalciferol (vitamin D3) and vitamin B complex (B1, B6, B12) in the treatment of mental nerve injury in rats
  1. Tez No: 681821
  2. Yazar: AYNUR TÜZÜNTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NERGİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Amaç: Bu çalışmada Kolekalsiferol (Vitamin D3) ve vitamin B kompleksinin (B1, B6, B12) sinir hasarı tedavisi üzerinde etkilerinin histolojik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada Wistar Albino cinsi 32 rat kulanıldı. Ratların sol mental sinirleri diseke edilerek anevrizma klipsi ile 60 saniye kıstırılarak her hayvanda standart bir ezilme tipi sinir hasarı oluşturuldu. Hayvanlar 4 eşit gruba ayrıldı: Kontrol (Deney) grubu: Hasar bölgesine serum fizyolojik uygulandı; aynı hayvanların sağ mental sinirleri Sham grubu olarak değerlendirildi. D vitamin (kolekalsiferol) grubu: 28 gün boyunca oral kolekalsiferol (3500 IU/kg/hafta) verildi. B vitamin kompleks grubu: 28 gün boyunca intraperitonel yol ile B vitamin kompleks (1mg/kg) verildi. Kombine grubu: 28 gün boyunca oral kolekalsiferol (3500 IU/kg/hafta) ve intraperitonel yol ile B vitamin kompleks (1mg/kg) verildi. Dört hafta sonunda ratlardan alınan sinir dokusunun histopatolojik ve immünohistokimyasal değerlendirilmesi yapıldı. Sonuç: Histopatolojik değerlendirmede; kesitlerde şiddetli aksonolizis göstergesi Ghost hücre ve Piknotik çekirdek sayısı (Hiperkromatik Çekirdek) incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine histologically the effects of Cholecalciferol (Vitamin D3) and vitamin B complex (B1, B6, B12) on nerve injury treatment. Material and Methot: 32 Wistar Albino rats were used in the study. A standard crush type nerve injury was created in each animal by dissecting the left mental nerves of the rats and pinching them with an aneurysm clip for 60 seconds. Animals were divided into 4 equal groups: Control (Experimental) group: Saline was applied to the damaged area; Right mental nerves of the same animals were evaluated as Sham group. Vitamin D (cholecalciferol) group: Oral cholecalciferol (3500 IU/kg/week) was given for 28 days. B vitamin complex group: B vitamin complex (1mg/kg) was given intraperitoneally for 28 days. Combined group: Oral cholecalciferol (3500 IU/kg/week) and intraperitoneal B vitamin complex (1mg/kg) were given for 28 days. At the end of four weeks, histopathological and immunohistochemical evaluation of the nerve tissue taken from the rats was performed. Conclusion: In the histopathological evaluation; In the sections, the number of Ghost cells and pycnotic nuclei (Hyperchromatic nuclei), which are indicators of severe axonolysis, were examined.