Paket tur sözleşmesi
Package tour contract
- Tez No: 681820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK PARLAK BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Paket tur sözleşmesi, birtakım turizm hizmetlerinin götürü ücret karşılığında sunulduğu, gecelik konaklamayı içeren veya yirmi dört saatten daha uzun bir zaman dilimini kapsayan ve paket tur düzenleyicileri veya aracıları ile yapılan sözleşmedir. Bu sözleşme, Türk hukukunda 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun m. 51 ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği ile düzenlenmiştir. Paket tur sözleşmesine taraf olan tüketiciler, genellikle daha önce gitmedikleri bir yerde bulunmakta ve ifa sürecindeki aksaklıklar karşısında muhatap bulmakta zorlanmaktadırlar. Paket tur sözleşmesinde tüketicinin korunması, bu sebeple önem arz etmektedir. Çalışmada paket tur sözleşmesi, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Paket Tur Sözleşmeleri Yönetmeliği çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde paket turların gelişimi ve paket tur sözleşmesinde tüketicinin korunmasının önemine değinilmiştir. Birinci bölümde öncelikle paket tur sözleşmesinin tanımı, unsurları, tarafları, kurulması ve hukuki niteliği açıklanarak sözleşme hakkındaki temel bilgiler ortaya konulmuştur. İkinci bölümde; paket tur sözleşmesinde tarafların hakları ve borçları yer almaktadır. Son bölümde ise sözleşmenin gereği gibi ifa edilmemesi, bunun sonuçları, sona ermesi ve zamanaşımı konuları işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Package tour contract is a kind of contract which offered several touristic services in return of inclusive price, including minimum one overnight accommodation or takes a period of time more than twenty-four hours and drawn up with an organizer or an agent. The contract is enacted in Turkish Consumer Protection Act No. 6502 art. 51 and the ensuant regulatory act in Turkish laws. Consumers who is a counterparty to the contract, usually has gone where has not been before and have difficulty in finding an adverse party. As a result consumer protection in package tour contract is crucial. In the study, package tour contracts has been handled within the framework of Turkish Consumer Protection Act No. 6502 art. 51 and the ensuant regulatory act. The introduction of the study advert evolution of package tour contract significance of consumer protection in package tour contract. In the first chapter, firstly a general picture of the contract is drawn by explained definition, elements, parties, conclusion and the legal character of package tour contract. The rights and obligations of parties in package tour contract take place in the second chapter. In the last chapter, committed termination and prescription the defective performance of the contract and the consequences of that. In conclusion, our comments on the package tour contracts are included.