Causes and effects of construction project delay
İnşaat projesi gecikmesinin nedenleri ve etkileri
  1. Tez No: 681884
  2. Yazar: AMEER AMER RAIQ RAIQ
  3. Danışmanlar: DR. İLAYDA ÜLKÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bina inşaatı projesinde yaşanan gecikme, inşaat sektöründe en sık karşılaşılan sorunlardır ve bu sektörü olumsuz etkilemektedir. Genellikle bu soruna inşaat sektörü ile ilgili birçok faktör neden olmaktadır. Bu araştırma, yapısal projelerin gecikmesine neden olan en önemli nedenlere ve tetikleyicilere ulaşmak, bunları analiz etmek ve her bir nedenin önemini belirlemek için değiştirildi ve inşaat projesinde gecikmelere neden olan 97 neden rapor edildi. İnşaat sektöründe inşaat projelerinin gecikmesine neden olan faktörlerin önemi, faktörlerin ve tarafların önemlerine ve etkilerinin yüzdelerine göre tablolar halinde düzenlendiği (RII) 'ye göre sınıflandırılmış ve son olarak bazı noktalar önerilmiştir. ve elde edilen sonuçlara dayanarak ve bu noktaların zemine uygulanmasının inşaat projelerinin görünür gecikmesini azaltmaya katkıda bulunacağına dair bazı tavsiyeler verildi.
Özet (Çeviri)
building construction project delay is the most common issues in building industry and it is having a negative effect on this industry. Usually, this problem is caused by many factors related to the construction sector. This research is amended to reach the most significant reasons and triggers that cause structural projects to be delayed, analyze them, and identify the significance of each causes, as many as 97 reasons have been reported as leading to construction project delays. The importance of the factors that lead to delayed construction projects in the construction sector has been classified according to (RII), where the factors and parties were arranged in tables according to their importance and percentage of their impact, and finally some points were suggested, and some advice was given based on the results obtained and that the application of these points on the ground will contribute to reducing the apparent delay of construction projects