Güç sistemlerinde kayıplar ve kaçakların birbirinden ayrılması için önerilen tahmin algoritması
The proposed forecesating algorithm in power systems for separating of losses and illegal consumptions
- Tez No: 681929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Konya Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, ülkemizdeki en büyük sorunlardan biri olan kayıp ve kaçak kullanımlarını ele almaktadır. Kayıp ve kaçak kullanımlarının birbirinden farklı iki terim olduğu vurgusu yapılmıştır. Kayıp ve kaçak kullanımların önerilen algoritmalar sayesinde birbirinden ayrılması ve kaçak kullanım miktarlarının yaklaşık olarak tahmin edilmesi amaçlayan literatürdeki ilk çalışmadır. İki farklı terimin birbirinden ayrılmış olması, kaçak kullanım ile mücadelede de sonuç odaklı çalışmalara katkısı olacaktır. Elektrik hatlarında meydana gelen teknik kayıpların sıfıra indirilmesi mümkün değildir. Ama kaçak kullanım gibi insan hatalarından meydana gelen teknik olmayan kayıpların sıfıra indirilmesi imkânsız değildir. Bu yönüyle kayıp ve kaçak terimleri birbirinden bağımsız farklı iki terimdir. Günümüzde beraber değerlendirilen kayıp ve kaçak oranları birbirinden ayrı tutulduğu zaman yapılan yatırımların daha verimli ve şebekelerin daha sağlıklı olması düşünülebilir. Bu çalışmada, önerilen algoritmalar ve yapay zekanın yardımıyla şehirlerin kaçak kullanım miktarının tahmini gerçekleştirilmiştir. Karmaşık bölgeler tek bir trafo bölgesine indirgenerek, bölgenin teknik kayıpları hesaplanmıştır. Faturalandırılamayan enerji miktarları referans alınarak kaçak kullanım miktarları tahmin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with one of the biggest problems in our country. It has been emphasized that the use of loss and leakage are two different terms. It is the first study in the literature that aims to forecast the losses and illegal usage thanks to proposed algorithms and to determine the approximate amount of illegal usage. The separation of the two different terms from each other will contribute to result-oriented studies in the fight against illegal use. It is not possible to reduce the technical losses in the power lines to zero. However, it is not impossible to reduce non-technical losses caused by human errors, such as illegal use, to zero, even if it seems difficult. In this respect, the terms lost and illegal consumption are two independent terms. When loss and leakage rates, which are evaluated together today, are kept separate from each other, it can be thought that the investments made are more efficient and the grids are healthier. In this study, the amount of illegal use of cities has been estimated with the help of proposed algorithms and artificial intelligence. By reducing the complex regions to a single transformer region, the technical losses of the region are calculated. Illegal usage amounts were estimated based on unbilled energy amounts.