Üç farklı tek eğe sisteminin klinik kullanım sonrası döngüsel yorgunluk direncinin karşılaştırılması
Comparison of cyclic fatigue resistance of three different single file systems after clinical use
  1. Tez No: 682082
  2. Yazar: KÜBRA GÜRLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİLE ŞEHNAZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Nikel titanyum (NiTi) döner eğeler, endodontide tedavi protokolünü büyük ölçüde değiştirerek daha hızlı ve daha kolay tedavi sürelerine ve kök kanal sisteminin daha kapsamlı bir şekilde irrigasyonuna olanak sağlar.NiTi alaşımlı eğelerin avantajlarına rağmen, bu eğeleri kullanırken meydana gelen eğe kırılmaları hala önemli bir sorun olmaya devam etmektedir. Bu çalışmanın amacı, WaveOne Gold (WOG, Dentsply, Maillefer, Ballaigues, İsviçre), One Curve (OC, Micro Mega, Besancon, Fransa) ve Reciproc Blue (RB, VDW, Münih, Almanya) NiTi tek eğe sistemlerinin klinik kullanım sonrası döngüsel yorgunluk dirençlerini ve kırık parça uzunluklarını karşılaştırmaktır. Toplam 120 hastanın alt birinci veya ikinci molar dişi tedavi edildi. Hastalar rastgele üç gruba ayrıldı (hasta n= 40) ve kök kanalları WOG, OC veya RB tek eğe sistemleri ile şekillendirildi. Her eğe grubu iki alt gruptan oluşmaktadır: birinci kullanım grubu (eğe n= 10, hasta n= 10) ve üçüncü kullanım grubu (eğe n= 10, hasta n= 30). Kontrol grubunda eğeler hiç kullanılmadan döngüsel yorgunluk testine tabi tutuldu (eğe n= 10). Kontrol grubu dışındaki tüm eğelere test öncesi otoklav sterilizasyonu uygulandı. Eğelerin döngüsel yorgunluk direnci oluk yöntemi ile değerlendirildi.Veriler tek yönlü varyans analizi, Games&Howell Post-Hoc analizi, tekrarlı ölçümler varyans analizi ve Weibull güvenilirlik analizi yapılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Nickel titanium (NiTi) rotary files have drastically altered the treatment protocol in endodontics, allowing for quicker and easier treatment times and more thorough irrigation of the root canal system. Despite the advantages of the NiTi files, instrument separation still remains a major concern. The purpose of this study was to compare the cyclic fatigue resistance and the fragment length after clinical use of, WaveOne Gold (WOG, Dentsply, Maillefer, Ballaigues, Switzerland) One Curve (OC, Micro Mega, Besancon, France) and Reciproc Blue (RB, VDW, Munich, Germany) single-file NiTi systems. A total of 120 patients who required endodontic treatment to first or second mandibular molars. Patients were randomly divided into three file groups (patientn=40) and root canals were prepared with WOG, OC, or RB single file systems. Each group consists of 2 subgroups: first use (filen=10, patientn=10) and third use of file (filen=10, patientn=30). In control group, the files were subjected to cyclic fatigue test without use (filen=10). Each file except the control group was autoclaved before tested. The cyclic fatigue resistance of files was evaluated by groove method.The data wasevaluated by Oneway ANOVA analysis, Games&Howell Post-Hoc analysis, repeated measurements analysis and Weibull reliability analysis.