Transdermal yamalarda plastikleştirici maddelerin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of plasticizing agents on transdermal patches
- Tez No: 682101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Transdermal yamalar, içerisinde bulunan ilacı deri yoluyla vücuda ileten ve kontrollü bir salım yapılmasını sağlayan ilaç dağıtım sistemleridir. Çalışmada seçilen donepezil HCl ilaç etken maddesi Alzheimer hastalığının tedavisinde sıklıkla kullanılır. İlaçların oral yoldan gün içerisinde çoklu dozda alımı, yutma zorluğu, ilaç almayı unutma problemi gibi sebeplerden dolayı transdermal yamalar bu tür dezavantajlarda öne çıkabilir. Bu çalışmanın amacı Alzheimer hastalığına sahip bireylerin kullanımı kolay ve daha etkili bir sistem ile tedavisine katkıda bulunmaktır. PVP (polivinil pirolidon) ve HEC (hidroksietil selüloz) polimer bazlı filmlerde PEG 400 (polietilen glikol 400), propilen glikol, gliserol ve hindistan cevizi yağı plastikleştirici katkıları yapılarak esneklik kazandırma, geçirgenliği arttırarak ilaç salımını kolaylaştırmanın sağlanması istenmiştir. Bu çalışmada farklı plastifiyan maddeler kullanılarak hazırlanan yamaların etkinliği araştırılmıştır. Ayrıca, UV/Vis (Ultraviyole/Visible) spektroskopisi, SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu), FT-IR (Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi) ve Zetasizer ile salım etkinliği, bağ yapısı, partikül boyut analizi ve stabilitesi karakterize edilmiştir. Sıfırıncı derece, birinci derece, Higuchi ve Korsmeyer-Peppas kinetik modelleri kullanılarak salım profilleri belirlenmiştir. Ayrıca modeller arasında en uygunu olarak seçilen Korsmeyer-Peppas modeli için salım kinetik değerleri bulunmuştur. Karakterizasyon sonuçları filmlerin çoğunun homojen yapıda olduğunu doğrulamıştır. Bitkisel kaynaklı hindistan cevizi yağı hariç tüm katkıların stabiliteyi olumsuz etkilemediği ve plastikleştirici madde miktarı arttıkça salım oranının da arttığı gözlemlenmiştir. Ağırlıkça %12 propilen glikolun kullanıldığı film, %70,3 salım oranı ile diğer filmlerden daha iyi sonuç vermiştir.
Özet (Çeviri)
Transdermal patches are drug delivery systems that deliver the drug contained in the body through the skin and provide a controlled release. Donepezil HCl drug active ingredient selected in the study is frequently used in the treatment of Alzheimer's disease. Transdermal patches may come to the fore in such disadvantages due to reasons such as oral intake of drugs in multiple doses during the day, difficulty swallowing, problem of forgetting to take medication. This study aims to contribute to the treatment of individuals with Alzheimer's disease with an easy-to-use and more effective system. In PVP (polyvinylpyrrolidone) and HEC (hydroxyethyl cellulose) polymer-based films, it has been desired to provide flexibility by using PEG 400 (polyethylene glycol 400), propylene glycol, glycerol and coconut oil plasticizer additives, and to facilitate drug release by increasing permeability. In this study, the effectiveness of the patches prepared using different plasticizer materials was investigated. Also the release efficiency, bond structure, particle size and stability of patches were characterized by using UV/Vis (Ultraviolet/Visible) spectroscopy, SEM (Scanning Electron Microscope), FT-IR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) and Zetasizer. Release profiles were determined using the zero order, first order, Higuchi and Korsmeyer-Peppas kinetic models. In addition, the release kinetic values were found for the Korsmeyer-Peppas model, which was chosen as the most suitable model among the models. The characterization results confirmed that most of the films have homogeneous structure. It has been observed that all additives, except for plant-based coconut oil, do not affect the stability negatively and the release rate increases as the amount of plasticizer increases. The film, in which 12% propylene glycol was used by weight, gave a better result than other films with 70.3% release rate.