Deneysel miyoglobinürik akut böbrek yetmezliği modelinde incir (Ficus carica) çekirdeği yağının etkileri
The effects of fig (Ficus carica) seed oil on the experimentalmyoglobinuric acute renal failure model
- Tez No: 682102
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF ONUR EK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Çalışmamızda, kuru incir (Ficus carica) çekirdeklerinin soğuk pres yöntemiyle ezilmesi ile elde edilmiş olan incir çekirdeği yağının deneysel miyoglobinürik akut böbrek yetmezliği modeli üzerindeki etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Deney için 32 adet Wistar Albino erkek sıçan, randomize 8'erli 4 gruba ayrıldı ve böbrek hasarı, %50'lik hipertonik gliserolün (8 ml/kg), sıçanların her iki arka bacağına eşit olarak intramuskular enjeksiyonuyla oluşturuldu. Denekler son 24 saat susuz bırakıldı. Sham grubuna, intramuskular salin uygulandı ve 1, 24 ve 48 saat sonra oral yoldan distile su verildi. (MABY) grubuna, gliserol ve 1, 24 ve 48 saat sonra oral yoldan 3 ml/kg miktar distile su veridi. MABY+FC3 ve MABY+FC6 gruplarına, gliserol ve 1, 24 ve 48 saat sonra oral yoldan 3 ml/kg ve 6 ml/kg dozunda Ficus carica çekirdeği yağı verildi. İlk gliserol enjeksiyonundan sonra hayvanların serbest diyet ve su alımı sağlandı. 72. saatte kan ve doku örnekleri alınarak hayvanlar sakrifiye edildi. Bulgular: MABY grubunda artmış olan üre ve kreatinin değerleri MABY+FC3 ve MABY+ FC6 gruplarında, iki tedavi grubu arasında anlamlı bir fark olmaksızın düşük bulundu. Gruplar arasında doku ve serum MDA ve MPO düzeyleri bakımından anlamlı fark tespit edilemedi. Doku GSH düzeyinde her iki tedavi grubunda da doza bakılmaksızın anlamlı artış kaydedildi (P≤0.01). Serum GSH seviyesi sadece MABY + FC6 grubunda anlamlı olarak arttı (P≤0.05). Böbrek dokusunun mikroskobik kesitlerinde, nekroz oranının, dozdan bağımsız olarak her iki tedavi gruplarında önemli ölçüde azaldığı görüldü. Kast oranında yalnızca MABY + FC6 grubunda anlamlı düzeyde azalma kaydedildi. Sonuç: Bu çalışmada; incir çekirdeği yağının, miyoglobinürik akut böbrek yetmezliği modelinde, genel olarak böbrek fonksyon belrteçlernde, hücresel morfolojde yleşme ve antoksdan kapastede artış sağladığı gösterlmştr.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to investigate the effects of fig (Ficus carica) seed oil obtained by crushing dried fig seeds by cold press method on experimental myoglobinuric acute renal failure model. Material and Methods: For the experiment, 32 Wistar Albino male rats were randomly divided into 4 groups of 8 and renal damage was created by intramuscular injection of 50% hypertonic glycerol (8 ml/kg) equally into both hind legs of rats. The subjects were left without water for the last 24 hours. Intramuscular saline was administered to the sham group and distilled water was given orally after 1, 24 and 48 hours. (MABY) group was given glycerol and 3 ml/kg of distilled water orally after 1, 24 and 48 hours. Glycerol and Ficus carica seed oil at a dose of 3 ml/kg and 6 ml/kg were administered orally after 1, 24 and 48 hours to the MABY + FC3 and MABY + FC6 groups. Free diet and water intake of the animals were provided after the first glycerol injection. At the 72nd hour, blood and tissue samples were taken and the animals were sacrificed. Results: Increased urea and creatinine values in the MABY group were found to be low in the MABY + FC3 and MABY + FC6 groups, without a significant difference between the two treatment groups. There was no significant difference between the groups in terms of tissue and serum MDA and MPO levels. There was a significant increase in tissue GSH level in both treatment groups regardless of the dose (P≤0.01). Serum GSH level increased significantly only in the MABY + FC6 group (P≤0.05). In the microscopic sections of the kidney tissue, the rate of necrosis was found to be significantly reduced in both treatment groups, regardless of dose. There was a significant decrease in caste ratio only in the MABY + FC6 group. Conclusion: In this study; fig seed oil has been shown to improve overall renal function markers, cellular morphology and increase in antioxidant capacity in myoglobinuric acute renal failure model.