Modbus gateway design using arm microprocessor
Arm mikroişlemci ile modbus ağ geçidi tasarımı
- Tez No: 682223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR AKBATI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı, İletişim Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Industrial Design, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Modbus, Canbus, Fieldbus, Ethernet ve Profibus otomasyon sisteminde en çok kullanılan endüstriyel iletişim protokollerinden bazılarıdır. Kullanıcılar endüstriyel iletişim protokollerini veri hızları, iletim mesafesi ve bağlantı kapasitesi gibi teknik özellikler açısından değerlendirerek en uygun sistemleri tasarlar. Otomasyon cihazlarında ve devasa otomasyon sistemlerinde süregelen teknolojik gelişmeler, farklı iletişim protokolleri kullanan cihazlarla çalışmayı kaçınılmaz kılmaktadır. Ancak, çeşitli iletişim protokollerinin otomasyon sistemine entegrasyonu, kurulum ve bakım maliyetlerinde artışına ve ağdaki cihazlarının kontrolünün zorlaşmasına neden olur. Sonuç olarak, ağ geçidi ağ topolojisindeki karmaşıklığı ve işletim maliyetini azaltmak için gerekli hale gelir. Bu çalışmada, Modbus RTU / Modbus TCP Endüstriyel Ethernet Ağ Geçidi tasarımı ve uygulaması ARM Gömülü Sistem ve FreeRTOS gerçek zamanlı işletim sistemi ile sunulmuştur. Modbus ağ geçidi, kendi üzerinden Modbus RTU ve Modbus TCP cihazları ile haberleşmeyi gerçekleştirebilir. Ayrıca ağ geçidi kullanıcı arayüzü uygulaması veya benzersiz mesaj işleme arayüzü ile ayarlanabilir. Tasarlanan sistem, piyasada bulunan farklı Modbus RTU / TCP cihazları ile test edilmiştir. Yürütülen deneyler ve sonuçlar, Modbus iletişim kriterlerini başarıyla karşıladığını göstermektedir. Sonuç olarak, önerilen sistem, cihazları izlemek ve ayarlamak için eksiksiz, düşük maliyetli, gerçek zamanlı ve kullanıcı dostu bir tasarımdır ve uzaktan kontrol amaçlarını karşılamak için kullanışlıdır.
Özet (Çeviri)
Modbus, Canbus, Fieldbus, Ethernet and Profibus are some of mostly used industrial communication protocols in the automation system. Users design the most proper systems evaluating industrial communication protocols in terms of technical specifications such as data rates, transmission distance and connection capacity. Ongoing technological developments in automation devices and enormous automation systems makes working with devices used different communication protocols inevitable. However, integration of various communication protocols into the automation system causes rise in setup and maintenance cost and make to control devices in network in difficulty. Eventually, the gateway becomes necessary for reducing complexity in network topology and operating cost. In this study, Modbus RTU / Modbus TCP Industrial Ethernet Gateway design and implementation are presented with ARM Embedded System and FreeRTOS realtime operating system. The Modbus gateway can perform communication with Modbus RTU and Modbus TCP devices over itself. Moreover, the gateway can be adjustable with the user-interface application or unique message handling interface. The designed system has been tested via different Modbus RTU/TCP devices being found in the market. Conducted experiments and the results show that it successfully meets Modbus communication criteria. Consequently, the proposed system is a complete, low cost, real time and user-friendly design for monitoring and setting devices and useful for meeting remote control purposes.