Vergi kaçakçılığı suçlarında içtima
Assembly in tax evidence offenses
- Tez No: 682222
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YILMAZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tezimin amacı, ceza hukukunda yer alan içtima hükümlerinin vergi ceza hukuku açısından uygulanışını ve bu uygulamada yer alan kanun boşluklarını, ortaya çıkan ve uygulamaya da yansıyan sorunların neler olduğunu ve bu sorunlara hukuki zeminde nasıl bir çözüm üretilebileceği hususlarından bahsetmektir.“Vergi Kaçakçılığı suçlarında içtima”başlıklı bu tezin hazırlanılması sürecinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları, Y argıtay İçtihatları, Doktirinsel görüşlerden yararlanırak bir sentez oluşturulmuştur. Tezimin birinci bölümünde vergi kavramı, vergi kabahati, vergi suçu, vergi kabahati ve vergi suçlarının farkları üzerinde durulmuş, bunlara ilişkin detaylı olarak açıklamalarda bulunulmuştur. İkinci bölümünde vergi kaçakçılığı suçunun kanun kapsamında nasıl tanımlandığı, hangi hallerde vergi kaçakçılığı suçunun oluştuğu, yargılama usulü ve vergi kaçakçılığında cezayı azaltan ve ortadan kaldıran haller incelenmiştir. Tezimin üçüncü bölümünde ise, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu açısından içtima hususunun neler içerdiği üzerinde durulmuş ve içtimanın Vergi Usul Kanunu açısından, vergi kaçakçılığı suçuna nasıl tatbik edildiği irdelenmiştir. Üçüncü bölümün sonunda, içtimanın alt başlığı olan fikri içtima ve zincirleme suç hükümlerinin vergi kaçakçılığı suçuna tatbik edilişinde ortaya çıkan sorunlar ve bu sorunlara uygulanması gereken kurallar Yargı kararları ve dokrtinsel görüşler de dikkate alınarak hukuki zeminde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of my thesis is to mention the application of the social law provisions in the criminal law in terms of tax penal law, the legal gaps in this application, the problems that arise and reflected in the practice, and how to find a solution to these problems on the legal basis. In the process of preparing this thesis titled“Colleague in Tax Evasion Offenses”, a synthesis was created by making use of the decisions of the European Court of Human Rights, the Court of Cassation's case law, and doctrinal views. In the first part of my thesis, the concept of tax, tax fault, tax crime, tax fault and the differences of tax crimes are emphasized and detailed explanations are made regarding them. In the second part, how the crime of tax evasion is defined within the scope of the law, the situations in which tax evasion occurs, the trial procedure and the situations that reduce and eliminate the penalty in tax evasion are examined. In the third part of my thesis, what the social issue includes in terms of the Turkish Penal Code numbered 5237 and how it is applied to tax evasion in terms of Tax Procedure Law is examined. At the end of the third chapter, the problems that arise in the application of the subtitle of the social and chain crime provisions to tax evasion crime and the rules to be applied to these problems are discussed in legal grounds, taking into account the judicial decisions and doctrinal opinions.