Sanat eğitimi derslerinde dijital sanat ve teknoloji kullanımına ilişkin öğretim elemanları ve öğrenci görüşleri
Digital art and teaching on the use of technology in art education courses lecturers and students opinions
  1. Tez No: 682243
  2. Yazar: BÜŞRA AZİZE BİLGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VESİLE AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Teknolojinin sürekli geliştiği ve değiştiği dünyada birçok alan etkilenmektedir. Bu alanlardan sanat ve eğitim alanları değişen yaşam koşullarından en çok etkilenen ve hızla değişen alanlardır. Yapılan tüm yenilikler göstermektedir ki gelişimi takip eden eğitimsel tüm faaliyetlerin her aşaması geleceğe atılmış bir adımdır. Sanatın, sınırsızlığını ve çağın değişimlerini ancak takip edip, yakalamak dijital teknolojinin kabul edilip kullanılmasıyla gerçekleşecektir. Şunu unutmamalıyız ki modern sanat kendini klasik dönemden itibaren göstermeye başlamış ve sanayi devrimi ile adını resmi olarak duyurmaya başlamıştır. Süreç içerisinde birçok akım ve değişimleri takip etmiş ve kendini yenilemiş, geliştirmiştir. Sanat eğitimi de içinde bulunduğu çağın getirdiklerine göre değişmeli ve gelişimlere uyum sağlamalıdır. Bunun için bireyler sanat alanında orta çıkan yenilikleri öğrenmeli ve birbirine bağlı olan bu süreci takip edip anlamalıdır. Bizim problemimiz ise bu çalışmada sanat eğitimcileri değişimden ve gelişimden nasıl yararlanıyor. Bu değişim ve gelişim sürecinde sanat eğitimi öğrencileri ve sanat eğitimi veren öğretim elemanları neler yapmalıdır. Sanat eğitimi fakültelerinde ve programlarında dijital sanat eğitimine ve teknolojiye ne kadar yer verilmektedir. Gelişen teknolojiden sanat eğitimi öğrencileri ve sanat eğitimi alanı ne kadar yararlanmaktadır. Araştırmanın içeriğinde de yer alan bu konular bu çalışmanın genelini ve nedenini açıklamaktadır. Bütün bu problemlerin sonucu olarak bu çalışmada, değişen çağda sanat eğitimi alanına dijital sanat ve teknoloji kullanımının entegre edilmesinin sanat eğitimi alanına neler sağlayacağına cevap aranmaktadır. Bu değişim sürecinin sanat alanında kendini doğru ve anlaşılır göstermesi sanat eğitimi veren üniversitelerin ve sanat eğitimcilerinin elindedir. Bu araştırmada, lisans düzeyindeki sanat eğitimi süreci incelenerek, katılımcıların bakış açısıyla sorunlar ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerileri sunulmuştur. Bu tezin genel amacı, sanat eğitimi alan öğrencilerin dijital teknoloji kullanımından nasıl yararlandığını ve sanat eğitimi veren öğretim elemanlarının sanat eğitimi programlarında dijital sanat ve teknolojiyi nasıl kullandıkları ve tutumları görülmektir. Bu genel amaç doğrultusunda şu sorulara cevap aranacaktır: 1. Sanat eğitimi alan öğrencilerin ve sanat eğitimi veren öğretim elamanlarının sanat eğitimi derslerinde uygulanan(uyguladıkları) eğitim programları ile ilgili görüşleri nelerdir? 2. Sanat eğitimi alan öğrencilerin ve sanat eğitimi veren öğretim elemanlarının dijital sanat üretimi ile ilgili görüşleri nelerdir? 3. Sanat eğitimi alan öğrencilerin ve sanat eğitimi veren öğretim elemanlarının var olmasını istedikleri sanat eğitimi ve dijital teknoloji eğitimi ile ilgili görüşleri nelerdir? 4. Sanat eğitimi alan öğrencilerin ve sanat eğitimi veren öğretim elemanlarının dijital teknoloji kullanımı ile sanat üretimi hakkında görüşleri nelerdir? 5. Sanat eğitimi alan öğrencilerin derslerinde dijital teknolojiden nasıl yararlandıkları ile ilgili görüşleri nelerdir? 6. Dijital teknoloji eğitiminin sanat eğitimi ve öğretimi alanına getirdiği yeniliklerden nasıl yararlanıldığı ile ilgili görüşleri nelerdir? Araştırma nicel görünümlü ve nitel karakterli (kapalı uçlu çoktan seçmeli görüş ve önerileri içerisine alan) olmak üzere iki boyutlu araştırma modeli aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın uygulaması Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği bölümünde gerçekleştirilmiş. Katılımcılarını bölüm içerisindeki öğretim elemanları ve 4. sınıf sanat eğitimi öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmada içerik araştırması ve anket tekniği kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS paket programı kullanılarak çözümlenmiş, elde edilen bulgular araştırmanın içeriğine göre yorumlanmıştır. Araştırmanın verilerine göre sonuca ulaşılmış ve öneriler sunulmuştur. Elde edilen bulgular sonucunda sanat eğitimcilerinin ve sanat eğitimi öğrencilerinin dijital sanat ve teknolojiyi destekleyip faydalanmak istediklerini fakat dijital sanat eğitimi ve üretimi için yeterli altyapıların olmadığı anabilim dallarının ve fakültelerin altyapı için destek vermesi gerektiği sonucuna varılmış. Sanat eğitimcilerinin ve öğrencilerinin teknolojik gelişmeleri takip ettiği ve alan için önemli olduğunun farkında olduklarını sanat eğitimi ve teknoloji entegrasyonun bilincinde oldukları gözlemlenmiş. Bunun yanı sıra sanat eğitimi fakültelerinin eğitim programlarında dijital sanat ve teknoloji odaklı derslerin seçilebilir olduğu görülmesine rağmen dersleri verecek öğretim elemanlarının olmadığı ve derslerin açılamadığı görülmüştür. Bütün bu bulgular sonucunda sanat eğitimi veren fakültelerinin dijital sanat ve teknoloji eğitimi için gerekli altyapı çalışmaları yapmaları, anabilim dallarına alanında uzman öğretim elemanlarının getirilmesi gerektiği ve sanat eğitimi veren öğretim elemanlarının kendilerini geliştirmek için ilgili programları ve değişimleri takip etmeleri gerektiği sonucu çıkarılmıştır. Bütün bu sonuçların yanı sıra, 19. yüzyılda kendini göstermeye başlayan modern sanat yani sanayi devrimiyle gelen teknolojik devrim, içinde bulunduğumuz 21. yüzyılı büyük ölçüde etkilemiştir. Bu gelişim ve değişim tüm alanları etkilediği gibi sanat eğitimini de etkilemiş ve eğitimin her bir hücresinde kendini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Many areas are also affected in the world where technology is constantly evolving and changing. Art and education fields are also affected by changing living conditions and are rapidly changing. All innovations show that every stage of all educational activities following development is a step forward. The way of bringing the quality, limitlessness and developments of art to surpluses will be realized by accepting and using digital technology. It is in the hands of universities and art educators who provide art education that this technological development process shows itself correctly and understandably in the field of art. In this research, the process of undergraduate art education related to the process has been examined and problems and solutions have been developed from the perspective of the participants. The general purpose of the study is to see how students who receive art education benefit from the use of digital technology and how the instructors providing arts education use digital art and technology in their art education programs and their attitudes. For this purpose, following questions will be answered: 1. What are the opinions of art students and art instructors about training programmes which are used in art lessons? 2. What are the opinions of art students and art instructors about digital art production? 3. What are the opinions of art students and art instructors about art training and digital technology which they support? 4. What are the opinions of art students and art instructors about art production using digital technology? 5. What are the opinions of art students about taking advanteges of digital technology? 6. What are their opinions about innovations in art education and how they benefit from it? The research was carried out through a two-dimensional research model with a quantitative view and a qualitative character (including closed-ended multiple-choice opinions and suggestions). The practise of the research was carried out in Marmara University Atatürk Education Faculty, Painting Teaching Department. Participants are faculty members in the department and 4th grade art education students. Content research and survey technique were used in the research. The analysis of the data was analyzed using the SPSS package program, and the findings obtained were interpreted according to the content of the research. According to the data of the research, the result was reached and recommendations were presented. As a result of the findings obtained, it was concluded that art educators and art education students want to support and benefit from digital art and technology, but departments and faculties should provide support for infrastructure, which does not have sufficient infrastructure for digital art education and production. It has been observed that art educators and students follow technological developments and are aware of the importance of the field, and they are aware of the integration of art education and technology. In addition, although it is seen that digital art and technology-oriented courses are eligible in the education programs of the arts education faculties, it has been observed that there are no lecturers to teach and the courses cannot be opened. As a result of all these findings, it was concluded that the faculties of art education should carry out the necessary infrastructure studies for digital art and technology education, that expert lecturers should be brought to the departments and that the lecturers who provide arts education should follow the relevant programs and changes in order to improve themselves. In addition to all these results, the technological revolution that came to manifest itself in the 19th century with the modern art, that is, the industrial revolution, greatly influenced the 21st century we are in. This development and change not only affected all fields, but also the arts education and manifested itself in every cell of education.