Patlıcanın (Solanum melongena L) mikrodalga ile kurutulmasında kuruma karakteristikleri ve kalite parametrelerinin belirlenmesi
Determination of drying characteristics and quality parameters in microwave drying of eggplant (Solanum melongena L)
  1. Tez No: 682394
  2. Yazar: MOHD BASHIR SOLTANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KÜLCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada farklı dilim kalınlığındaki patlıcan dilimlerinin ön işlemli ve işlemsiz olarak mikrodalga ile kurutulması araştırılmıştır. Denemelerde patlıcan dilimleri 0.5, 1 ve 1.5 cm kalınlıklarda oluşturulmuştur. Farklı kalınlıklardaki patlıcan dilimlerinin ön işleminde metabisülfüt kullanılmıştır. Mikrodalga ile kurutmada farklı güç seviyelerini etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda; 9, 7, 5, 4 ve 3 W/g mikrodalga güç oranları kullanılmıştır. Denemeler süresince kurutulan örneklerin ağırlıkları takip edilmiş ve renk parametreleri belirlenmiştir. Çalışmada kurutulmuş patlıcanın örneklerinde; kuruma hızı, ürünün nem içeriği, ayrılabilir nem oranı, renk tayini gibi son ürünün kalite özelliklerini etkileyen parametrelerin değişimleri ölçülmüştür. Yapılan analizler sonucunda kurutmaya en elverişli yöntem normal, ön işlemsiz yöntem olduğu gözlenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre patlıcan dilimlerinin mikrodalga kullanılarak kurutulabileceği ortaya konulmuştur. Ancak kuruma eğrileri ve süresi ile renk değerleri göz önünde bulundurulduğunda; 7 W/g güç seviyesinin altında, ön işlem uygulanarak ve 1-1.5 cm dilim kalınlıklarında kurutma yapılmasının daha uygun olacağı sonucuna ulaşılmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, drying of eggplant slices of different slice thickness with and without pre-treatment was investigated. Eggplant slices were formed in 0.5, 1 and 1.5 cm thickness in the experiments. Metabisulphute was used in the pre-treatment of eggplant slices of different thicknesses. The effects of different power levels on microwave drying were investigated. In this context; microwave power ratios of 9, 7, 5, 4 and 3 W / g were used. During the experiments, the weights of the dried samples were followed and color parameters were determined. In the samples of dried eggplant in the study; the changes of the parameters affecting the quality characteristics of the final product such as drying speed, moisture content of the product, separable moisture rate, color determination were measured. As a result of the analysis, it was observed that the most suitable method for drying was normal, non-pre-treated method. According to the results of the study, it has been revealed that the eggplant slices can be dried using microwave. However, considering the drying curves and duration and color values; it was concluded that it would be more appropriate to apply pretreatment and drying at 1-1.5 cm slice thickness below 7 W / g power level.