TOKİ yatay mimari konutları enerji verimliliği çalışması – Karabük örneği üzerinde modül önerisi
Energy efficiency study for TOKI horizontal architecture houses - module proposal on the study case of Karabuk
  1. Tez No: 682418
  2. Yazar: ABDUL HAMID MADARATI
  3. Danışmanlar: PROF. ÜMİT DOĞAY ARINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Energy, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki enerji kaynakları ve bunların konut binalarıyla ilişkisi gözden geçirilmektedir. Binalarda enerji tasarrufundan sorumlu olan ana faktörler örneklerle açıklanmış ve gösterilmiştir. Bu faktörlerden bazıları basit adımlar olarak görülse de bazen bir mimar veya tasarımcı yanlışlıkla bunları atlayabilir. Bu organize ve kategorize edilmiş açıklama ile okuyucunun bu faktörleri sınıflandırabileceğini ve aldıkları herhangi bir mimari tasarım kararında kullanabileceğini umduk. Genel bakışın ardından bina tasarım aşamasında Türk Standartları düzenlemeleri de anlatılmaktadır. Bunları eyleme geçirmek için ayrıca kısaca açıklanmış ve kullanım adımlarının sırasına göre sınıflandırılmıştır. Daha sonra mevcut bir çalışma vakası projesi üzerinde pratik bir uygulama yapılır. Karabük Yenice Toki konut projesini örnek aldık, sabit özelliklerini inceledik, her yapı elemanının dış kabuğundaki alanlarını hesapladık, dış kabuğu malzemelerinin enerji ısı iletim değerlerini bulduk ve ardından yıllık ısı enerjisi ihtiyacını hesaplamak için Türk Standartları TS825'te gösterilen yöntemi uyguladık. Ve enerji kaybından sorumlu ana faktörlerin neler olduğunu görebilmek için binanın genelinde farklı yer ve elemanlarda birkaç değişiklik önerdik, değişen alanların ve malzemelerin yeni değerlerini hesapladık ve aynı yöntemi yeni değerlere göre yeniden uyguladık. İki sonucu karşılaştırarak, yıllık enerji tasarrufunda %25'e ve yıllık yakıt tüketiminde ve CO2 emisyonunda yaklaşık %40'a kadar tasarruf sağlandığını gördük. Bu yöntemi Türkiye'deki her mimarın kolayca erişebileceği bir uygulama haline getirmeyi amaçladık, bu nedenle benzer görevi yapan yazılımlar hakkında bir araştırma yaptık. Yazılımımızın en iyi şekline ulaşmak için özelliklerini ve artılarını ve eksilerini araştırdık. Grasshopper platformunu kullanarak, yöntemimizi dakik bir şekilde uygulayan, binanın gerçek zamanlı sonucunu gösteren ve Türkiye'deki herhangi bir ısı bölgesinde verilen herhangi bir bina için enerji tüketimi raporunu üreten bir araç oluşturduk. Onu çevrimiçi bir buluta bağladık ve herkesin ve her yerde kullanması için erişilebilir hale getirdik.
Özet (Çeviri)
In this study we review energy resources and their relation to residential buildings in Turkey. The main factors that are responsible for energy preservation in buildings are explained and shown with examples. Even though some of these factors might be considered as simple steps, but sometimes an architect or a designer might accidently skip them. With this organized and categorized explanation, we hoped that the reader can sort these factors and use them in any architectural design decision they make. After the general overview, Turkish Standards regulations in building design phase are also explained. In order to put them in action, they are also briefly explained and categorized according to the sequence of usage steps. Then a practical application on an existing study case project is done. We took the case of Karabuk Yenice Toki residential project, analyzed its unchangeable characteristics, calculated the areas of each building element in its exterior envelope, found out the energy heat loss values of its envelope materials and then we applied the method shown in Turkish Standards TS825 to figure its annual heat energy requirement. And in order to view what are the main factors responsible of the energy loss, we've proposed few changes in different places and elements around the building, calculated the changed values in areas and materials, and reapplied the same method according to the new values. By comparing the two results we've achieved a 25% of annual energy savings and nearly a 40% of annual fuel consumption and CO2 emissions. We aimed to make this method applicable and easy to reach by any architect in Turkey, that's why we've conducted a research about software that performs similar viii task. Searched their properties and their pros and cons to reach the best shape of our software. We ended up using Grasshopper platform to create a tool that applies our method precisely, shows a real-time result of the building and produces a report of the energy consumption for any building given in any Turkish district. We've linked it to an online cloud and made it accessible for anyone and anywhere to use.