Gökırmak vadisi batı kesimi topraklarının verimlilik durumları
Fertility status of the lands in the western parts of Gökırmak valley
  1. Tez No: 1190
  2. Yazar: İSMAİL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ZABUNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
IX ÖZET Yüksek Lisans Tezi GÖKIRMAK VADİSÎ BATI KESİMİ TOPRAKLARIMIN VERİMLİLİK DURUMLARI İsmail Yıldız Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri EnstitüsU Toprak Anabilir/ı Dalı Danışman: Prof.Dr, Sevim ZABUNO?LU 198?, sayfa: 33 Jüri s Prof. Dr. Sevim ZABUNO&LU Prof'. Dr. Burhan KAÇAR Prof.Dr.Tevfik AKSOY Bu araştırma ile Gökırmak vadisi batı kesimi top raklarının verimlilik durumları tespit edilmiştir. Vadi toprakları killi ve killi tın bir tekstüre sahiptir. pH 7,48 ile 8,1$ arasındadır. Topraklar tuzsuzdur. Kireç kapsamları fo 0,3>6 ile $ 24,22 arasında değişmektedir. Katyon Değişim kapasiteleri 14,03 me/10 gr ile 27,34 me/100 gr arasındadır. Toprakların organik madde kap samları fi 0,58 ile fi 3,76 arasında değişmektedir. Top lam azot oranları ise fi 0,040 ile fi 0,189 arasındadır. Alınabilir fosfor kapsamları 0,72 ppm ile 28,70 ppm, po tasyum kapsamları 98 ppm ile 497 ppm arasındadır. Alına bilir kalsiyum 1772 ppm ile 4802 ppm arasında, alınabi lir magnezyum kapsamı ise 38 ppm ile 885 ppm arasında değişmektedir. Sodyum ise 23 ppm ile 273 ppm arasında dır. Toprakların kalsiyum, magnezyum ve sodyum kapsamları genelde yeter seviyede, potasyum kapsamları iki ünite dı şında yeter seviyede, toplam azot tüm ünitelerde ve fosforIll ise altı ünite dışında yetersizdir. Topraklar azotlu, fosforlu ve kısmen potasyualu gübrelerle gUbrelenmeli- dir. Yapılacak gübrelemenin miktar ve cinsi toprak ana liz sonuçları, yetiştirilecek bitkinin çeşidi ve ürü nün miktarı dikkate alınarak yapılmalıdır. AHAHTAR KELİMELER: Toprak analizi, Verimlilik, Gübreleme
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Kestere Thesie FERTILITY STATUS OF THE LAKDS IN THE WESTERK PARTS OF GOKIRiuAK VALLEY Ismail Yıldız. Ankara University Graduate School of Kat-ural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor: Prof.Dr. Sevim ZABUNO?LU 1987, Page; 33 Jury: Prof.Dr. Sevim ZABUNO?LU Prof.Dr. Burhan KâCAR Prof.Dr. Terfik AKSOY Research was conducted in the GBkirmak valley to evaluate the soil-fertility status of that area. Findings of the research revealed some of the physical and chemical characteristics of the soil. The texture of the soil was clay and clay-loamy, pH fluctuated between 7.48-B.^ and was found to be son* saline in nature. The quantity of lime in the soils ranged between 0.36-24*22 £ and C.S.C. was between 14.03-27.34 me/100 grams. Organic matter contents of these soils was observed to fluctuate between 0.58-3.76 % and the percentage of K was between 0.040-0.189» Available P amounts in the soils were found to range between 0.72-26.700 ppm end that of K between 98-497 P?m..Ce, 3.'£ and Kb, available to plants, was observed to be in the ranges of 1772-4602 ppm, 38-865 ppm and 23-273 ppm respectively. Ki kg and Ka were observed to be in sufficient quantities in the whole area. However,; K was observed to be in levels below this quantity in 2 spot6 and the same low levels were recorded for total K in all sports and for P in all spots except for six, where it was in sufficient amounts. As a results of these findings the soils were recommended for the application of N, P and some K fertilizers. The.-amount and type needed would differ with the differences in soil nature type of crop and crop- yield. KEY V/0Rİ.S: Fertilization, Fertility.