Büyük veri kullanımı ile ürün ve süreç inovasyonu arasındaki ilişki ve bu ilişkide veri tanılamanın düzenleyici rolü
The relationship between big data usage, product and process innovation, and the moderating role of data diagnosticity
- Tez No: 682430
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Teknolojik altyapıdaki son gelişmeler ve ilerlemeler, firmaların“Büyük veri”kullanarak rakip firmaların verilerini yakalamasına, depolamasına ve işlemesine olanak tanır. Hacim, hız, çeşitlilik, doğruluk ve değer (5V) açısından yüksek veri olarak karakterize edilir. Büyük veriyi kullanma becerisine sahip olan işletmeler, pazar fırsatlarını ve tehditleri algılama konusunda avantaj sağlamaktadır. Anekdot niteliğindeki kanıtlar, büyük veri kullanan firmaların büyük ölçüde kaliteli verilere sahip olması nedeniyle hem olumlu hem de olumsuz sonuçları önceden kestirebilmelerini sağlamaktadır. Dolayısıyla firmalar ürün ve süreç inovasyonu yapmak için büyük veriden yararlanmaktadır. Bu tezin amacı, büyük veri kullanımının ürün ve süreç inovasyonu üzerindeki etkisine dair ampirik kanıt sağlamak ve bilgi tabanlı kuramdan yararlanarak büyük veri kullanımı ile ürün ve süreç inovasyonu arasındaki ilişkide veri tanılamasının düzenleyici rolünü test etmektedir. Anket verileri Adana Çukurova teknokentteki çalışanlardan (n = 97) elde edilmiş ve elde edilen veriler kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi (KEKK-YEM) kullanılarak analiz edilmiştir. KEKK-YEM analizinden elde edilen sonuçlar, büyük veri kullanımının ürün ve süreç inovasyonu üzerinde olumlu ve önemli bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Büyük veri kullanımı ile ürün ve süreç inovasyonu arasındaki ilişkide veri tanılamanın düzenleyici etkisi bulunmamaktadır. Bu araştırmanın bulguları, bilgi tabanlı kurama göre büyük veri kullanımının ürün ve süreç inovasyonu üzerinde kritik rol oynadığı ortaya konulmuştur. Kısacası, büyük veri kullanan işletmelerin ürün ve süreç inovasyonunu arttırdığı gözlemlenmiştir. Son olarak, ürün ve süreç inovasyonunu teşvik etmeyi amaçlayan ve karar vermeyi geliştirebilecek önermeler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent development and advances in technological infrastructure enable firms to capture, store and process rich sets markets, customers and competitor's data popularly known as“Big data”. Characterized as data high in volume, velocity, variety, variability, and value (5V'). Big data possession and usage has become a vital lifeline for firm success as it enables firms to sense market opportunities and threats. Anecdotal evidence suggests that big data usage can have both positive and negative results largely due to quality data and diagnosticity. This thesis aim is to provide empirical evidence on the effect of big data usage on product and process innovation. And, the moderating role of data diagnosticity on the relationship between big data usage and product innovation, and big data usage and process innovation using knowledge-based theory. Survey data was obtained from employees working in a Adana Çukurova techno-city (n=97) and the obtained data is analyzed using partial least squares structural equation modeling (PLS-SEM). Results from PLS-SEM analysis found that big data usage has a positive and significant effect on product innovation. Big data usage has a positive and significant effect on process innovation. Data diagnosticity did not moderate the relationship between big data usage and process innovation. Finally, data diagnosticity did not moderate the relationship between big data usage and process innovation. The findings confirm the critical role of big data usage on product and process innovation; suggesting that big data usage by Turkish firms is a source of product and process innovation based on knowledge-based theory. These findings provide actionable guidelines for firms regarding the role of big data usage and data diagnosticity. In addition, product and process innovation are generated in this study.