Bir endüstriyel elektrod kurutma fırını tasarımı ve imalatı
An Industrial drying-furnace and its way of desion and production
- Tez No: 68246
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER MORGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Endüstri Fırınlan, Elektrot Kurutma Fırınları Günümüzde çeşitli sanayi kuruluşlarında değişik amaçlar için kullanılan Endüstriyel fırınlar hakkında bilgiler edinmek amaçlanmıştır. Çeşitli araştırmalar sonucu oluşturulan bu bilgilerin bir araya getirilmesi, yeni araştırma ve uygulamalara yardımcı olması hedeflenmiştir. Endüstride metal malzemeler için ısıtma ve ergitme fırınları, metal kaplama fırınları, cam ve seramik üretim fırınları, pişirme ve kurutma fırınları kullanılmaktadır. Bu Endüstri fırınlarının çeşitli tip ve kontrüksiyonları mevcuttur. Endüstri fırınlarında belirli özelliklere sahip çeşitli refrakter malzemeler kullanılmaktadır. Değişik özelliklere sahip piyasada 12 çeşit refrakter malzeme vardır. Endüstri fırınlarında yapı malzemesi olarak, sıcağa dayanıklı metal alaşımları kullanılır. Direnç malzemesi olarak özgül direnci yüksek metal ve elektrik iletebilen metal olmayan malzemeler kullanılır. Yakıtla ısıtılan fırınlarda katı, sıvı ve gaz formundaki yakıtlar kullanılmaktadır. Elektrod fırınlarında ise; dirençli ısıtma, elektrik ark ısıtma, dielektriksel ısıtma, mikrodalgalarla ısıtma, elektron radyasyonuyla ısıtan ve plazma radyasyonuyla ısıtma yapılmaktadır. Endüstriyel fırınlarda basınç, debi, duman gazı konsantrasyonu ve sıcaklık ölçülmesi yapılır. Endüstriyel fırınlarda kullanılan bu ölçme sistemlerinin değişik tip ve özellikte olanları vardır. Ayrıca günümüzde çeşitli tip ve kapasitede elektrod kurutma fırınlan yapılmaktadır. Tip ve kapasitesi belirtildikten sonra, imalat resmi çizilerek elektrod kurutma fırını imalatına başlanır. Bu tezde boyutlan, ve çalışma şekli farklı olan 1000 elektrod kapasiteli elektrod kurutma fırını imalatı yapılmıştır. Gerekli teknik bilgiler verilmiştir. Bu tezin, üniversite ve sanayi alanında yararlı olması ve hizmet vermesi ile mutluluk duyarım. xm
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN INDUSTRIAL DRYING-FURNACE AND ITS WAY OF DESIGN AND PRODUCTION The technical units which heat economically the materials placed in or fed continuously in up to their processing-temperatures and keep their temperatures constant for the required periods are called furnace or kiln. The volume of the furnace are so designed that it could hold the materials to be heated in and that generate the required temperatures economically. In industry, for metalic materials, the kilns for heating and melting, kilns for metal coating, glass and seramic ware production kilns, and baking and drying kilns are widely used. These industrial kilns have various types and constructions. A great many of refractory materials of certain qualities are used in industrial kilns. As the basic construction material, heat-resistant metal-alloys are used in the industrial kilns. The fuel in the liquid, solid and gas forms is used in those furnaces heated with fuel. In the electro-furnaces, Resistor-heating, electric- arc heating, Di-electrical heatings, micro-wave heating, electron-radiation heating and plasma-radiation heating are among the main means of heating. The control of the temperature and the atmospheric pressure bear much importance in the kilns. In the modern enterprises, the measuring and control processes are achieved in precission and automatically. In addition, the electrode-driying furnaces of various types and capacities are produced too, today. The manufacture of the electrode-heating Furnace is started with drawing the illustration of the product. Just after determining its type and capacity, The production of electrode-heating kilns with 1000 electrode capacity in various sizes and operation sistems have already been realized. The required technical data are also added in the study. It would be a great pleasure for me, should this thesis be useful and put in service in both the university and the industrial surroundings. XIV