Meke Gölündeki bazı toprak numunelerinde doğal radyasyon ölçümü
Natural radiation measurement in some soil samples in Lake Meke
- Tez No: 682469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında Konya ili sınırları içinde bulunan ve volkanik bir oluşum olan Meke Gölü çevresinden toplanan toplam 15 kum ve toprak örnekleri için doğal radyoaktivite seviyelerinin belirlenmesi için 226Ra, 232Th ve 40K radyonüklidlerinin aktivite konsantrasyonları ölçülmüştür. Ölçümler, Süleyman Demirel Üniversitesi gama spektrometri laboratuvarında“3x3”NaI (Tl) dedektörü içeren bir gama ışını spektrometresi kullanılarak yapılmıştır. Çalışılan 226Ra, 232Th ve 40K ortalama aktivite konsantrasyon değerleri sırasıyla 36.45 Bq/kg, 34.52 Bq/kg ve 508.55 Bq/kg'dır. Doğal radyoaktivitenin radyolojik tehlikesini değerlendirmek için radyum eşdeğer etkinliği, emilen doz oranı, yıllık etkin doz eşdeğeri, iç ve dış tehlike endeksleri ve yaşam boyu kanser riski hesaplanmıştır. Tüm örneklerde hesaplanan radyolojik parametrelerin dünya ortalamalarının altında olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, activity concentrations of 226Ra, 232Th and 40K radionuclides were measured in order to determine the natural radioactivity levels for 15 sand and soil samples collected from the environment of Meke Lake, which is a volcanic formation within the borders of Konya province. Measurements were made in SüleymanDemirel University gamma spectrometry laboratory using a gamma ray spectrometer containing a“3x3”NaI (Tl) detector. The average activity concentration values of 226Ra, 232Th and 40K studied were 36.45 Bq / kg, 34.52 Bq / kg and 508.55 Bq / kg, respectively. To evaluate the radiological hazard of natural radioactivity, radium equivalent efficacy, absorbed dose rate, annual effective dose equivalent, internal and external hazard indices and lifetime cancer risk were calculated. It was observed that the radiological parameters calculated in all samples were below the world averages.