Alabaş (Brassica oleraceae L. var. gongylodes L.) bitkisi yumrusunun etanol ekstraktının HepG2 hücreleri üzerinde sergileyeceği sitotoksik, antimetastatik ve antianjiyogenik etkilerinin araştırılması
Investigation of cytotoxic, antimetastatic and antiangiogenic effects of ethanol extract of kohlrabi (Brassica oleraceae L. var. gongylodes L.) plant tuber on HepG2 cells
- Tez No: 682509
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kanser hücre döngüsünde meydana gelen aksaklıklar ile ortaya çıkan hücrelerin kontrolsüz olarak çoğalmasıyla sonuçlanan bir hastalıktır. Yıllar geçtikçe kanserin insanlar üzerinde artan insidansı sebebiyle bu hastalığa çare bulmak daha önemli bir hale gelmiştir. Günümüzde kullanılan çeşitli tedavi yöntemlerinin hastalar için oldukça fazla yan etkiye sahip olduğu açıktır. Bu zorlu tedavi süreci bilim insanlarını yeni tedaviler veya yeni kemoterapötik bileşenler bulmaya yönlendirmektedir. Tarihte bitkilerin hastalıklarda tedavi edici olarak kullanılması çok eskilere dayanmaktadır. Günümüzde de doğal bileşenlere olan ilgi gittikçe artmaktadır. Kanser ilaçlarında etken maddesi bitkisel kaynaklardan elde edilmiş birçok örnek bulunmaktadır. Sofralarımızda sıkça bulunan brassicaceae sebzeleri de içerdikleri çeşitli metabolitler sayesinde önemli antikanser etkilere sahiptir. Buradan yola çıkılarak bir brassica sebzesi olan alabaş bitkisinin antosiyanin, izotiyosiyanat, glukosinolat ve fenolik bileşen içeriğinin yüksekliği de göz önüne alınarak, kanserle mücadeleye katkıda bulunabilecek veriler elde etmek hedeflenmiştir. Bu tez çalışmasında alabaş (Brassica oleraceae L. var. gongylodes L.) türüne ait örneklerin yumru kısmınlarından elde edilen etanol ekstraktının sitotoksik, antimetastatik ve antianjiyogenik özellikleri araştırılmıştır. Elde edilen ekstrakt iki farklı hücre hattı üzerine uygulanmıştır. Hücreler üzerindeki sitotoksik aktivite WST-8 kiti, antimetastatik aktivite MMP-9 kiti, antianjiyogenik aktivite ise VEGF kiti uygulanarak incelenmiştir. Apoptotik bir marker olan kaspaz-3 miktarı ise kaspaz-3 kiti kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar ekstraktın hücre tipi, zaman ve konsantrasyona bağlı olarak sitotoksik etkisi olduğunu göstermiştir. Ekstrakt HepG2 hücreleri için sitotoksiktir. Elde edilen deney sonuçlarına göre, HepG2 karaciğer kanseri hücre hattı üzerine mor alabaş ekstraktlarının uygulanması sonucunda IC50 değeri 24 saat için 25.97 µg/mL ,48 saat için 23.39 µg/mL ve 72 saat için 14.52 µg/mL olarak hesaplanmıştır. 293T için IC50 değeri 24 ve 48 saat için saptanmamış fakat 72 saat için bu değer 25.73 µg/mL olarak saptanmıştır. Ekstrakt VEGF ve MMP-9 miktarları üzerinde istatiksel olarak önemli bir değişime neden olmamıştır. Kaspaz-3 miktarının ise arttığı gözlemlenmiştir. Sonuçlar alabaş ekstraktının apoptotik etki gösterdiğini fakat antianjiyogenik ve antimetastatik etkisi olmadığını işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Cancer is a disease that results from the uncontrolled proliferation of cells that occurs with disruptions in the cell cycle. Over the years, due to the increasing incidence of cancer in humans, it has become more important to find a cure for this disease. It is clear that the various treatment methods used today have quite a lot of side effects for patients. This challenging treatment process leads scientists to find new treatments or new chemotherapeutic components. The use of plants as a therapeutic in diseases dates back to ancient times. Today, the interest in natural ingredients is increasing. There are many examples of cancer drugs whose active ingredient is derived from herbal sources. Brassicaceae vegetables, which are frequently found on our tables, also have important anticancer effects thanks to the various metabolites they contain. Based on this, it is aimed to obtain data that can contribute to the fight against cancer, taking into account the high content of anthocyanin, isothiocyanate, glucosinolate and phenolic component of the kohlrabi plant, which is a brassica vegetable. In this thesis, the cytotoxic, antimetastatic and antiangiogenic properties of ethanol extract obtained from the tubers of kohlrabi (Brassica oleraceae L. var. gongylodes L.) species were investigated. The obtained extract was applied to two different cell lines. The cytotoxic activity on the cells was examined by applying the WST-8 kit, the antimetastatic activity by the MMP-9 kit, and the antiangiogenic activity by applying the VEGF kit. The amount of caspase-3, an apoptotic marker, was analyzed using the caspase-3 kit. The results showed that the extract has a cytotoxic effect depending on the cell type, time and concentration. The extract is cytotoxic to HepG2 cells. According to the experimental results obtained, the IC50 value was calculated as 25.97 µg/mL for 24 hours, 23.39 µg/mL for 48 hours and 14.52 µg/mL for 72 hours as a result of the application of purple kohlrabi extracts on HepG2 liver cancer cell line. The IC50 value for 293T was not determined for 24 and 48 hours, but this value was determined as 25.73 µg/mL for 72 hours. The extract did not cause a statistically significant change on the amounts of VEGF and MMP-9. It was observed that the amount of caspase-3 increased. The results indicate that the kohlrabi extract has an apoptotic effect, but not an antiangiogenic and antimetastatic effect.