Ticari mikrobiyal gübrelerin toprağın enzim aktivitesi ve toprak mikroflorası üzerindeki etkileri
The effects of commercial microbial fertilizers on soil enzyme activity and soil microflora
- Tez No: 682544
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Mikrobiyal gübre, ticari olarak kullanılan faydalı mikroorganizmalar ve özellikle sürdürülebilir tarımın en büyük destekleyicisi olma özelliği taşımaktadır. Tarımsal üretimde kullanılan sentetik insektisit, fungusit ve gübreler yerine alternatif olarak mikroorganizmaların kullanımı gittikçe önem kazanmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda iki farklı gübre kullanılmıştır. Bu gübrelerin farklı oranlarının toprakta mikrobiyal aktivite üzerine olan etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Topraklara eklenen gübreler toprakların fiziksel ve kimyasal özelliklerinin yanı sıra mikrobiyolojik aktivitesini de etkilemektedir. Mikrobiyal gübrelerin beş farklı dozu (%0, %2 %4, %6 ve %8) topraklara uygulanmıştır. Deneyler saksılarda yürütülecektir. Saksılar 20 hafta boyunca inkübe edilmiştir. Bu inkübasyon süresi boyunca alınacak toprak örneklerinde alkalin fosfataz, β-glukosidaz, dehidrogenaz ve üreaz enzim aktiviteleri ile toprağın mikrobiyal aktivitesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Microbial fertilizers are beneficial microorganisms used commercially and are the biggest supporters of sustainable agriculture. The use of microorganisms as an alternative to synthetic insecticides, fungicides and fertilizers used in agricultural production is becoming increasingly important. Therefore, two different fertilizers were used in our study. It was aimed to determine the effect of different ratios of these fertilizers on microbial activity in the soil. Fertilizers added to soils affect the physical and chemical properties of soils as well as their microbiological activity. Five different doses of microbial fertilizers (0%, 2%, 4%, 6% and 8%) were applied to the soils. Experiments will be carried out in pots. Pots were incubated for 20 weeks. During this incubation period, alkaline phosphatase, β-glucosidase, dehydrogenase and urease enzyme activities and microbial activity of the soil were investigated in soil samples taken.