Türkiye turizm reklam görselleri ile turizm hedeflerinin karşılaştırılması
Comparison of tourism advertising images and tourism goals of Turkey
- Tez No: 682573
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY SELMA ÖZDİPÇİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Modernleşen dünyada turizm sektörü sürekli değişmekte ve gelişmektedir. Uluslararası turizm pazarında pay almak isteyen ülkeler değişen koşullara ayak uydurmak ve yurtdışına tanıtımlarını gerçekleştirebilmek için bazı stratejiler geliştirmektedirler. Ülkeler bu belirledikleri stratejiler doğrultusunda tanıtım faaliyetlerini gerçekleştirmektedirler. Bu tanıtım faaliyetleri ülkede turizm sektörünün güçlenmesi ve ülkeye turist çekilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Ülkeler tanıtım faaliyetlerini gerçekleştirirken değişik araçlar kullanırlar. Bu araçların başında ikna gücünün yüksek olduğu bilinen reklam faaliyetleri gelmektedir. Reklam faaliyetleri gerçekleştirilirken kullanılan araçlardan biri tanıtım afişleridir. Afişlerin ülkenin turistik değerlerini tanıtacak şekilde ve turizm stratejileri doğrultusunda düzenlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin tanıtım afişlerinin Türkiye'nin turizm hedef ve stratejilerini destekler nitelikte olup olmadığının belirlenmesidir. Araştırmada göstergebilim yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde; Tanıtım ve reklam kavramları detaylı olarak ele alınmıştır. Türkiye'nin geliştirdiği tanıtım faaliyetleri ve turizm stratejileri ve hedefleri incelenmiştir. İkinci bölümde: Göstergebilim kavramı ele alınarak göstergebilimin tarihçesi, öncüleri ve terimleri sırasıyla incelenmiştir. Araştırmanın son bölümü olan üçüncü bölümde ise, Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Tanıtma Genel Müdürlüğünün sitesinde yer alan tanıtım afişleri göstergebilim yöntemiyle analiz edilmiştir. Analizler sonucu ortaya çıkan anlamların tanıtım stratejileri ve hedefleri ile aynı doğrultuda olup olmadığını belirlemek için karşılaştırmalar yapılmıştır. Bu analizler, incelemeler ve karşılaştırmalar sonucunda bazı değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the modernizing world, the tourism sector is constantly changing and developing. Countries that want to take a share in the international tourism market develop some strategies in order to keep up with changing conditions and to make their promotions abroad. Countries carry out promotional activities in line with these strategies. These promotional activities are of great importance in terms of strengthening the tourism sector in the country and attracting tourists to the country. Countries use different tools while carrying out their promotional activities. One of these methods is advertising activities, which are known to have high persuasion power. Promotional posters are one of the tools used in advertising activities. The posters should be arranged in a way to introduce the touristic values of the country and in line with the tourism strategies. The aim of this study is to determine whether Turkey's promotional poster supports Turkey's tourism goals and strategies. The method of semiotics was used in the research. The research consists of three parts. In the first part; Promotion and advertisement concepts are discussed in detail. Turkey's tourism promotional activities and strategies and goals are examined. In the second part: The history, pioneers and terms of semiotics are examined respectively by considering the concept of semiotics. İn the third part which is the last part of study, The promotional posters on the website of The General Directorate of Promotion affiliated to The Ministry of Culture and Tourism were analyzed using the method of semiotics. Comparisons were made to determine whether the meanings revealed as a result of the analysis were in line with the promotional strategies and goals. As a result of these analyzes, examinations and comparisons, some evaluations were made.