Ekspresyonist sanat akımının resim ve mekân bağlamında incelenmesi
Examination of the expressionist art stream in the context of painting and space
  1. Tez No: 682574
  2. Yazar: OKAN GÖKDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Resim uzun yıllardır bir varoluş şeklidir, duyguların ve düşüncenin ortaya çıkmasıyla oluşan bir bütündür. Bazen bir hayalin gerçekleşmesi bazen de bir gerçeğin hayal dünyasına taşınmasıdır. Mekân, mimari bir kavram olmasına rağmen tüm duyu organlarıyla algılayabildiğimiz, resim sanatındaki örnekleri ve geçmişten günümüze birçok gelişimle değişime uğrayarak toplumun vazgeçilemez bir unsuru olmuştur. Mekân kavramının içerisinde yer alan temel öğelerin ve mekânı etkileyen temel faktörlerin uğradığı değişimler, mekânın tanımlanması, kavranması ve anlamlandırılması karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde farklılaşan toplum şartları ve bu şartların sanata olan etkisiyle mekân ve resim birbirini etkilemiştir. İnsanlar bir resme baktığında ilk başta bütünü, daha sonra da bu bütünün oluşmasını sağlayan öğeleri görürler. Mekân da birçok resimde kullanılan öğelerden biridir. Mekân kavramı insanların yaşam alanı ve sanatsal akımlar gibi pek çok alanda karşımıza çıkmaktadır. Ekspresyonist sanat akınında sanatçıların amacı, kişilerin çevrelerinde olup bitenleri algılamasıyla düşüncenin, ruhsal ve duygusal olarak ifade edilmesidir. Ekspresyonist resimlerde renkler genellikle çarpıcı ve dikkat çekici olurken figürler sanatçının duygularıyla deforme edilip farklı bir biçimde ifade edilir. Bu resimlerde mekân kavramı, figür ve nesnelerin arkasında kalsa da resimde bütünü oluşturan önemli bir yere sahiptir. Bu çalışma kapsamında öncelikle resim kavramı, mekân kavramı ve ekspresyonizm kavramlarının tanımı yapılmıştır. Resim ve mekân arasındaki ilişki incelenmiş ekspresyonizm sanat akımındaki dünyanın önde gelen sanatçılarının çalışmalarından örnekler verilip resimlerde oluşturulan mekanlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Painting has been a form of existence for many years, a whole formed by the emergence of emotions and thought. Sometimes it's a dream, sometimes it's a reality which moved into a dream world. Although the place is an architectural concept, what we can perceive with all sensations has been an indispensable element of society, changing developments from the past to the present. The fundamental elements of the concept of space and the factors affecting the place are changing, defining, grasping and making sense of the place. With the diversifying social conditions today and the influence of these conditions on art, space and painting influenced each other. When people look at a picture, they see the whole in the first, then the elements that happens on. The place is also one of the items used in many pictures. The concept of space comes out in many areas, such as people's habitat and artistic currents. The artists aim is express thought, spiritually and emotionally, through people's perception of what is happening around. In expressionist paintings, colors are often striking and remarkable, figures are distorted by the artist's emotions and expressed in a different form. The concept of space of paintings remains behind figures and objects, but which is an important place makes up the whole. This study primarily defined the concept of painting, space and expressionism. The relationship between painting and space has been studied and given examples of the world's leading artists in the art stream, and examined spaces.