2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğine göre bina yükseklik ve yerel zemin sınıflarının deprem yüküne etkisi
Effect of building height and local soil classes on earthquake load according to 2018 Turkish Earthquake Code
- Tez No: 682607
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada 2018 Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğine göre bina yükseklik ve yerel zemin sınıflarının deprem yüküne etkisi araştırılmıştır. Yapılar aynı parselde olduğu düşünülerek beş farklı zemin sınıfı (ZA, ZB, ZC, ZD, ZE) ve dört farklı bina yüksekliği (BYS8, BYS7, BYS6, BYS5) dikkate alınarak deprem yükleri değerlendirilmiştir. Yapının BYS ve DTS sınıfı, deprem hesap yöntemi seçiminde Eşdeğer Deprem Yükünü kapsadığı için bu yöntem seçilmiştir. Deprem kuvvetleri sonuçlarının zemin gurubu düştükçe artması beklenirken, bazı zemin sınıfı ve bina yüksekliklerinde artış belirli aralıklarda kaldığı sonuçları saptanmıştır. Bu kompleks sonuçların nedeni yapının deprem kuvveti hesabında etkili olan yatay elastik spektral ivmelerin etkili olduğu gözlemlenmiştir. Bu sebeple zemin sınıfları ve bina yükseklikleri ile birlikte yatay elastik spektral ivmelerin yapılarda deprem kuvvetini nasıl etkilediği değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgularda yapının zemini iyiden kötüye gittikçe (ZA'dan ZE'ye gittikçe) yapılarda oluşan deprem kuvvetleri artmaktadır. Bunanla birlikte yapı yüksekliği arttıkça yatay elastik ivme düştüğü için bina yüksekliğine bağlı olarak zemin taşıma gücü azaldıkça deprem kuvveti her zaman artmadığı gözlemlenmiştir. Deprem yüklerinin değerlendirilmesinde ZA ve ZB zemin sınıflarında sonuçlar birbirine yakın olduğu tespit edilmiştir. Yapılan hesaplamalarda deprem kuvvetlerindeki en büyük artışın ZE zemin sınıfında ve BYS=5 de olduğu hesaplar ile tespit edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Deprem Kuvveti, Zemin Sınıfı, Bina Yüksekliği
Özet (Çeviri)
In this study, according to the 2018 Turkey earthquake Building Regulations building height and its effect on the local ground class seismic loads were investigated. Considering that the buildings are in the same parcel, the earthquake loads were evaluated by considering five different soil classes (ZA, ZB, ZC, ZD, ZE) and four different building heights (BYS8, BYS7, BYS6, BYS5). This method was chosen because the BYS and DTS class of the building includes the Equivalent Earthquake Load in the selection of the earthquake calculation method. While the results of earthquake forces are expected to increase as the ground group decreases, it has been determined that some ground classes and building heights remain in certain intervals. The reason for these complex results has been observed that the horizontal elastic spectral accelerations that are effective in the earthquake force calculation of the structure are effective. For this reason, the effects of horizontal elastic spectral accelerations on the earthquake force in buildings together with the ground classes and building heights were evaluated. In the findings obtained, as the ground bearing strength of the building decreases (from ZA to ZE), the earthquake forces that occur in the buildings increase. However, as the height of the building increases, the horizontal elastic acceleration decreases, so it has been observed that the earthquake force does not always increase as the ground bearing capacity decreases depending on the height of the building. In the evaluation of earthquake loads, it was determined that the results in ZA and ZB ground classes are close to each other. In the calculations made, it was determined by calculations that the highest increase in earthquake forces was in the ground class ZE and BYS= 5. KEYWORDS: Earthquake Strength, Ground Class, Building Heigh