MPEG standardı ile görüntü sıkıştırma
İmage compression with MPEG standart
  1. Tez No: 68261
  2. Yazar: MEHMET SIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ETEM KÖKLÜKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET ANAHTAR KELİMELER: MPEG, Sayısal görüntü, görüntü sıkıştırma, görüntü bozuklukları, sıkıştırma standardı Dijital görüntü sistemlerinin gelişmesiyle görüntü sıkıştırma olayı gündeme geldi. Dijital televizyonculukta gerek yayının iletimi, gerekse yayının hazırlanmasında kullanılan dijital sistemlerde değişik oranlarda sıkıştırma işlemi görüntüde hiç bir bozul¬ maya sebep olmadan her türlü yayını sağlayabilecek şekilde olmalıdır. Eğer sayısal kaydı alınmamış görüntü var ise ilk önce görüntü analogtan digitale çevrilir. Sonra kodlanan görüntünün sıkıştırma işlemi yapılır. Görüntü sıkıştırılarak daha az bilgiyle daha çok görüntü elde edilip; elde edilen görüntü için gerek duyulan band genişliğinden daha az band genişliğiyle iletim sağlanır. Sıkıştımada belirli bir algoritmanın geliştirilerek bir standarda bağlanması gerekli görülmüştür. MPEG (Moving Picture Epert Group, Hareketli görüntü uzman grubu) böyle bir standard oluşturmak üzere biraraya toplanan gruptan ismini almıştır ve MPEG standardı oluşturulmuştur. Bu çalışmada MPEG standardı ve MPEG standardı ile hareketli görüntünün sıkıştırılması incelenmiştir. Ayrıca uygulama bölümünde kodlama ve kodlamaya kadar resim ön işlemlerini yapan programların bulunduğu Borland C dilindeki bir yazılım ile görüntü sıkıştırıldı. Bu yazılım ile 35/1 oranına kadar sıkıştırma işleminin gerçekleştirilmesi durumunda görüntüde herhangi bir bozulma olmadığı; bu orandan daha yüksek oranlarda sıkıştırma işlemi gerçekleştirildiğinde resimde gözle hissedilebilecek derecede bozulmalar görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: KEY WORDS: MPEG, digital image, image compression, image artifacts, compres sion standard When digital imaging systems are on the upgrade,image compression is agende. The compression must not make image artifacts with different compression rate in digi tal broadcasting.We convert the image from analog to digital in first of all.Then, the coded image have compressed without artifacts by different rates. MPEG compres ses the video into much less information, the consumer need less transmition band width capacity. There must be a compression standart. The name comes from the name of the ISO(International Standarts Organization)comittee that specified a stan dart compression algorithm for video. The moving picture compression are scruc- tinized in this study. Images are compressed in application by the software. In the image that compressed by software have not an artifact to 35/1 compression rate, if we compress the image with compression rate from 35/1, we see some artifacts in the image. vui