ATM ağlarında trafik denetim mekanizmaları
Traffic control mechanisms in the ATM network
  1. Tez No: 68262
  2. Yazar: İBRAHİM ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DELİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : ATM denetim mekanizmaları, Leaky Bucket algoritması, Poisson Süreci, Markov modüleli Poisson süreci Son 1 0 yıl içerisinde telefon ve teleks gibi ticari servisler ile birlikte yüksek hızlı veri servisleri, video telefonları ve video konferansları gibi tümleşik genişbantlı hizmetleri sağlayabilen B-ISDN yapısına ihtiyaç duyulmuştur. ATM protokolü, B- ISDN ağlarındaki iletişimi gerçekleştirmek için CCITT tarafından önerilmiştir. ATM protokolünü kullanan B-ISDN ağlarında, değişik kaynak tiplerinin (ses kaynakları, video kaynaklan ve veri üreten kaynaklar vb.) ürettiği trafik yoğunluğunun istatistiksel yapısı nedeniyle, üretilen trafiğin izlenmesi ve denetlenmesi gerekmektedir. Bu tezde, ATM ağları için önerilen trafik denetim mekanizmaları tanımlanmış ve bunlardan literatürde yaygın olarak kullanılan Leaky Bucket'ın analizi ve Poisson varış süreci ile iki durumlu Markov modüleli Poisson süreci için benzetimi yapılmıştır. Ayrıca değişik trafik hızlan ve hücre kayıp olasılıkları için sistem parametreleri önerilmiştir. vii
Özet (Çeviri)
SUMMARY Key Words : ATM Access Control Mechanisms, Leaky Bucket Mechanism, Poisson process, Markov-modulated Poisson process The last decade has witnessed the constant need for B-ISDN (Broadband-Integrated Services Digital Network) that can provide integrated broadband services such as high-speed-data, videophone, video conferencing along with the traditional services such as telephone and telex. ATM protocol has been proposed by CCITT as the solution for the B-ISDN. The B-ISDN traffic should be monitored and controlled because of the statistical nature of the traffic generated by different types of sources (voice, video and data sources, etc.). In this thesis, the proposed traffic control mechanisms for the ATM networks are described, and one of them, leaky bucket, is analysed in detail, and simulated for Poisson and two-state Markov-modulated Poisson processes. In addition, system parameters are proposed for different traffic rates and cell loss probabilities. Vlll