Türkiye'nin Akdeniz kıyılarında dağılım gösteren nemipterus randalli russell, 1986'nin farklı popülasyonlarının morfometrik olarak karşılaştırılması
Morphometric comparison of different populations of nemipterus randalli russell 1986's distributed in the Mediterranean coasts of Turkey
  1. Tez No: 682621
  2. Yazar: İRFAN AY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ AYAS, DOÇ. DR. NURAY ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Araştırmada, Antalya, Anamur, Silifke, Mersin ve İskenderun'dan örneklenen N. randalli'nin bazı morfometrik karakterlerinin biyometrik yöntemler ile incelenerek popülasyonlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada, BioMorph programı kullanılmıştır. Bireye ait belirlenen morfometrik karakterler, total boy (TB), çatal boy (ÇB), baş boyu (BB), vücut yüksekliği (VY), göz çapı (GÇ), preorbital uzunluk (POU), dorsal yüzgeç kaidesi (DYK), predorsal uzunluk (PDU), anal yüzgeç kaidesi (AYK), preanal uzunluk (PAU), pektoral yüzgeç uzunluğu (PYU) ve kuyruk sapı yüksekliği (KSY)'dir. Meristik karakterler bakımından Dorsal yüzgeç ışın sayısı (D), anal yüzgeç ışın sayısı (A), pektoral yüzgeç ışın sayısı (Pek), pelvik yüzgeç ışın sayısı (Pel) ile yanal çizgi pul sayısı incelenmiştir. Ölçümü yapılan bireylerin çok değişkenli analizlerinde, Ana Bileşenler Analizi (ABA), Kümelerarası Korelasyon Analiz (KKA) ve Tek Değişkenli Varyans Analizi (VA) kullanılmıştır. İlgili hesaplamalar SPSS ve Excel paket programları ile yapılmıştır. Araştırmada incelenen morfometrik özellikler bakımından popülasyonlar arasında istatistiksel olarak ayırım saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Antalya, Anamur, Silifke, Mersin and İskenderun by biometric method. BioMorph program was used in the research. Identified morphometric characters of individuals: Total length (TL), fork length (FL), head length (HL), body width (BW), eye diameter (ED), preorbital length (POL), dorsal fin base (DFB), predorsal length (PDL), anal fin base (AFB), preanal length (PAL), pectoral fin length (PFL) and caudal peduncle height (CPH). Dorsal fin rays (D), anal fin rays (A), pectoral fin rays (PEC), pelvic fin rays (PEL) and lateral line scales were determined in terms of meristic characters. Principal Components Analysis (PCA), Intercluster Correlation Analysis (ICA) and Univariate Analysis of Variance (UAV) were used in the multivariate analyzes of the individuals. The comparison of the data was made with SPSS and Excel package programs. A statistical difference was found between the populations in terms of the morphometric characteristics examined in the study (p0.05).