Çok değişkenli exponansiyel sampling operatörler ailesi ve yakınsaklık özellikleri
Multivariate family of exponential sampling operators and their convergence properties
- Tez No: 682625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışması toplamda yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölüm; kaynak araştırması ile ilgili olup, tezde faydalanılan kaynakları kapsamaktadır. Üçüncü bölümde, tezde kullanılacak temel kavramlar ve teoremler tanıtılmıştır. Dördüncü bölüm ve alt bölümünde, çalışacağımız problemin temelleri inşa edildiği için lineer pozitif operatörler ve gerekli teoremlerden bahsedilmiştir. Beşinci bölüm ve alt bölümlerinde, mevcut problemin çözümüne ulaşmak için problemle yakından ilgili olan sampling serileri ile yaklaşımdan bahsedilmiştir. Altıncı bölüm ve alt bölümleri ise problemimizle direkt ilgili olan exponansiyel sampling serileri ile yaklaşım için ayrılmıştır. Yedinci bölüm tamamen orijinal bölümdür. Bu bölümün ilk alt bölümünde, uygun çekirdek şartları altında çok değişkenli (N değişkenli) exponansiyel sampling serileri inşa edilmiştir. İkinci alt bölümlerinde; ilk olarak, inşa edilen yeni seriler için yakınsama sonuçları (noktasal ve düzgün yakınsama, yakınsama hızı, Voronovskaya formülü) verilmekte sonrasında ise sonuçlar, grafiksel yaklaşım ve nümerik tablolar ile desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven section in total. The first section is reserved for introduction. Second section; it is about source research and covers the sources used in the thesis. In the third section, the basic concepts and theorems to be used in the thesis are introduced. In the fourth section and its subsection, linear positive operators and necessary theorems are mentioned since the foundations of the problem we will study are built. In the fifth section and its subsections, the approach with sampling series, which is closely related to the problem, is mentioned in order to reach the solution of the current problem. The sixth section and its subsections are now reserved for the approach with exponential sampling series, which are directly related to our problem. The seventh section is completely original. In the first subsection of this seciton, multivariate (N-variable) exponential sampling series is constructed under suitable kernel conditions. In the second subsections; first, the convergence results (pointwise and uniform convergence, convergence rate, Voronovskaya formula) for the constructed new series are presented and then the results are supported by the graphical approach and numerical tables.