Çok değişkenli exponansiyel sampling Kantorovich serileri ve yakınsaklık özellikleri
Multivariate exponential sampling Kantorovich series and its convergence properties
- Tez No: 681220
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCER ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş için ayrılmıştır. İkinci bölümde ihtiyaç du- yulacak temel notasyonlar ve kavramlar tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde Weierstrass yaklaşım teoremi, Bernstein polinomları ve formları tanıtılmış, bunlar hakkında genel teoremler ve ispatlar verilmiştir. Dördüncü bölümde ilk kısımda sampling serilerine giriş yapılmış ve formları tanıtılmış, ikinci kısımda ise exponansiyel sampling serileri tanıtılmış ve genel teoremlere ispatları ile yer verilmiştir. Beşinci bölüm ana sonuçlar için ayrılmıştır. Beşinci bölü- mün ilk kısmında çok değişkenli exponansiyel sampling Kantorovich serileri tanıtılmış ve elde edilmiş teoremlere ispatları ile yer verilmiştir. İkinci kısımda ise çok değişkenli exponansiyel sampling Kantorovich serilerinde aralık- ların keyfi olarak kabul edilmesiyle oluşturulan genelleştirilmiş çok değişkenli exponansiyel sampling Kantorovich serileri tanıtılmış ve teoremleri verilmiştir. Son olarak, çok değişkenli exponansiyel sampling serilerinin belirlenen şartları sağladığı gösterilmiş çekirdekler ile fonksiyonlara yaklaşımını gösteren örnekler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of five chapters. The first chapter is devoted to introduction. In the second chapter, basic notations and concepts that will be needed are introduced. In the third chapter, Weierstrass approximation theorem, Bernstein polynomials and their forms are introduced and general theorems about them given with proofs. In the fourth chapter, firstly the sampling series and their forms are introduced. In the second part, exponential sampling series introduced and general theorems with their proofs are given. The fifth chapter is devoted to the main results. In the first part of the fifth chapter, multivariate exponential sampling Kantorovich series are introduced and obtained theorems are given with their proofs. In the second part, generalized multivariate exponential sampling Kantorovich series formed by assuming the intervals arbitrarily in multivariate exponential sampling Kantorovich series are introduced and their theorems are given. Finally, examples of approximation to functions are given with the kernels which are satisfying specified conditions of exponential sampling Kantorovich series.