B4C/SİC parçacık takviyeli alcumg alaşım kompozitlerin mikroyapı ve mekanik özelliklerinin araştırılması
Investigation of the microstructural and mechanical properties of B4C/SİC particle reinforced alcumg alloy composites
  1. Tez No: 682713
  2. Yazar: MOHAMED ABDULSALAM MOHAMED ELSHERKSI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AKKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Son zamanlarda uygulanan üretim yöntemleri arasında toz metalurjisi ile üretilen AlCuMg alaşımları endüstride dikkate değer bulunmuştur. Toz metalurjisi yöntemiyle alaşımın kimyasal kompozisyon kontrolü sağlanabilmektedir. Toz metalurjisi, döküm, talaşlı imalat, sıcak ve soğuk presleme gibi üretim yöntemlerine alternatif olarak geliştirilmiştir. Toz metalurjisi yöntemi ile kompozitler elde edilerek malzemelere aşınma direnci, korozyon direnci, yüzey sürtünmesi ve yüzey gerilimlerinin arttırılması gibi mekanik özellikler kazandırılabilir. Hafiflik ve sağlamlık oranı açısından başarılı olan AlCuMg alaşımları ile çok iyi mekanik özelliklere sahip kompozit malzemeler üretilmektedir. Bu çalışmada, toz metalurjisi yöntemi ile AlCuMg toz karışımına, ağırlıkça farklı oranlarda (%5, 10 ve 15) B4C ve SiC parçacıkları takviyesi yapılarak, kompozit numuneler üretilmiştir. Hazırlanan tozlar üç boyutlu turbula ile 1 saat süreyle karıştırılmıştır. Karıştırma işlemi sonrasında tozlar soğuk pres ile presleme işlemine tabi tutulmuşlardır. Soğuk presleme işleminde presleme basıncı olarak 600 MPa basınç uygulanmıştır. Preslenen numuneler sinterleme işlemi atmosfer kontrollü ısıl işlem fırını ile yapılmıştır. Sinterleme işlemi, argon atmosferinde 550 ℃ sıcaklıkta 1 saat süre ile uygulanmıştır. Üretilen numunelerin mikroyapılarını belirleyebilmek için taramalı elektron mikroskobu, üretilen numunelerin içyapılarında oluşan fazları belirleyebilmek için X-Işını Kırınım yöntemi analizi, mikrosertlik analizleri ve yoğunluk ölçümleri yapılmıştır. Mikroyapı sonuçlarından, B4C ve SiC parçacıklarının içyapıda homojen olarak dağıldığı tespit edilmiştir. Üretilen kompozit numunelerde artan B4C ve SiC takviye oranına bağlı olarak sertlik değerlerinde artış olmuştur. Bunun yanısıra, deneysel çalışmalar sonucunda en yüksek sertlik değerine %15 B4C ilave edilen AlCuMg kompozit numunede 161 HV0.1 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Among the recently applied production methods, AlCuMg alloys produced by powder metallurgy have been found to be remarkable in the industry. Chemical composition control of the alloy can be achieved by powder metallurgy method. Powder metallurgy has been developed as an alternative to production methods such as casting, machining, hot and cold pressing. By obtaining composites by powder metallurgy method, mechanical properties such as wear resistance, corrosion resistance, surface friction and increasing surface tensions can be given to materials. Composite materials with very good mechanical properties are produced with AlCuMg alloys, which are successful in terms of lightness and strength. In this study, composite samples were produced by adding B4C and SiC particles at different weight ratios (5, 10 and 15%) to the AlCuMg powder mixture by powder metallurgy method. The prepared powders were mixed with three-dimensional turbula for 1 hour. After the mixing process, the powders were subjected to cold pressing. In the cold pressing process, 600 MPa was applied as pressing pressure. The pressed samples were sintered in an atmosphere controlled heat treatment furnace. The sintering process was carried out in an argon atmosphere at 550 ℃ for 1 hour. Scanning electron microscopy was used to determine the microstructures of the produced samples, X-Ray Diffraction method analysis, microhardness analyzes, and density measurements were made to determine the phases formed in the internal structures of the produced samples. From the microstructure results, it was determined that B4C and SiC particles were homogeneously dispersed in the microstructure. The hardness values of the produced composite samples increased due to the increasing B4C and SiC reinforcement ratio. In addition, as a result of experimental studies, 161 HV0.1 was measured in the AlCuMg composite sample with %15 B4C added to the highest hardness value.