Ana üretim programlama modülü tasarımı ve uygulaması
The Design and implementation of a master production scheduling module
- Tez No: 68275
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN GÜNDOĞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Ana üretim programlama, Kaba kapasite planlama, Nihai montaj programlama, Malzeme listeleri Çok sayıda mamulün üretildiği fabrikalarda, ürün sayısının artmasıyla, iş istasyonlarındaki imalat işlemlerinin çakışması ve/veya boş beklemelerin artması kaçınılmazdır. Bütün makinaları tam yükte çalıştırmak, daha doğrusu bunu sağlayacak programı düzenlemek son derece güçtür. Bu çalışmada, ana üretim programlama ile bunun fizibilitesini test eden kaba kapasite planlama modülleri anlatılmış ve bu işlemleri gerçekleştirecek bir programlama modülü tasarlanmıştır. Tasarlanan modül, günümüz işletmelerinin üretim planlama faaliyetlerini rahatlıkla yerine getirebilmelerini sağlamak amacıyla anlaşılabilir bir mantık ve düzende hazırlanmıştır. İkinci bölümde üretim planlama faaliyetleri anlatılmış. Bu faaliyetlerin işletme için ne derece önemli olduğu vurgulanmıştır. Üçüncü bölümde, talep tahminleri ve müşteri siparişlerinden yararlanarak hazırlanan 'Ana Üretim Programı' ele alınmıştır. Ana üretim programının elemanları tek tek ele alınmış ve çalışma algoritması hakkında geniş bilgiler verilmiştir. Bu bölüm, nihai montaj programı ve malzeme listeleri ile son buluyor. Dördüncü bölümde, 'Kaba Kapasite Planlama' üzerinde durulmuş ve veri ihtiyacı ile hesaplama şekli için somut bir uygulama yapılmıştır. Beşinci bölümde, başta 'Ana Üretim Programı' ve 'Kaba Kapasite Planlama' olmak üzere 'Malzeme İhtiyaç Planlama' ve 'Kapasite İhtiyaç Planlama'yı kapsayan bir üretim planlama modülü tasarlanmış ve bu amaçla bir program hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE DESIGN AND IMPLEMENTATION OF A MASTER PRODUCTION SCHEDULING MODULE Keywords : Master production scheduling, Rough-cut capasity planning, Final assembly schedule, Bill of materials A delay in production in factories where lots of products are manufactured becomes indispensable with an increase in the number of the items, coincidence of the production processes at the workstations and/or idle time of the machines. Operating all machines at the maximum efficiency, in other words, scheduling such a program is very complicated. In this study, master production scheduling and a rough-cut planning module, testing its feasibility has been presented, and a scheduling module performing these procedures has been designed. The designed module has been coded as orderly and comprehensively as possible to easily fulfill today's firms production planning activities. In the second chapter, the fundamental production activities have been touched. The difficulties encountered during the planning have been explained. The third chapter deals with the Master Production Scheduling which consists of the customer orders and demand estimates. It ends up with the preparation of the final assembly scheduling and the bill of material. Rough-cut capacity planning is the topic investigated in the fourth chapter which also includes a successful example. In the final chapter, a Production Planning Module, including Master Production Scheduling, Rough-Cut Capacity Planning, Material Requirement Planning and Capacity Requirement Planning modules, has been designed from the scratch.