Öğütülmüş pomzanın kendiliğinden yerleşen beton özelliklerine etkileri
Effects of ground pumice on self-compacting concrete properties
- Tez No: 682845
- Danışmanlar: PROF. DR. HASBİ YAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Son yıllarda, beton endüstrisi farklı ve yeni tip yapıların inşasında önemli gelişmeler kaydetmiş, yeni beton türleri yüksek basınç ve durabilite kabiliyeti, döküm ve vibrasyon aşamasında sağladığı kolaylık ve kalifiye iş gücüne olan gereksinimi azaltmış, bu özellikleri ve daha sürdürülebilir bir geleceğe duyulan gereksinim kendiliğinden yerleşen betonun (KYB) kullanımını 20 yılda her yılda arttırmıştır. Bu çalışmada, uçucu kül (UK), yüksek fırın cürufu (YFC) ve öğütülmüş pomza tozu (PT) içeren üçlü endüstriyel yan ürününün karışımı ile üretilen, yenilikçi ve sınırlı miktarda çimento içeren yüksek mukavemetli KYB'nin mühendislik özellikleri araştırılmıştır. UK, %0-30, YFC %0-55, PT %0-10 oranında çimento ile ikame edilerek 100x100x100 mm boyutlarında küp KYB numuneleri üretilmiş, numuneler üç farklı kür ortamında olgunlaştırılmıştır. Kür sonrası numunelerin 3, 7, 28 ve 90 günlük basınç dayanımları ve ultrases özellikleri test edilmiştir. Numunlerin mekanik özellikleri üzerinde membran kürünün (MK), daha etkili olduğu, yüksek oranda UK, YFC ve PT içeren KYB numunelerinin 28 ve 90 günlük basınç dayanımlarını iyileştirdiği belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Uçucu kül, yüksek fırın cürufu, öğütülmüş pomza tozu, kendinden yerleşeen beton, basınç dayanımı
Özet (Çeviri)
Throughout the world, both thermal power plants and cement production processes are mixed with millions of tons of dust every year, creating an environmental problem. Also, dust emitted into the atmosphere is a major problem that causes people's respiratory diseases and health problems. In the solution of these problems, it is seen as an alternative solution to use these powders, which are also referred to as industrial by-products, in the self-compacting concrete (SCC) production either as a substitute for cement or as a mineral additive. This study aims to investigate the effects of industrial by-products on the properties of SCC. For this purpose, Portland cement (OPC), fine aggregate, coarse aggregate, sand, water, fly ash (UK), marble powder (MT) and superplasticizer (SA) were used in the preparation of SCC. In the mixtures, 12 groups were prepared using 0%, 10%, 20% and 30% MT with 0%, 5% and 10% MT instead of cement, and spreading diameter, density, porosity, water absorption rate, pressure and flexural strength of SCC, ultrasonic pulse velocity (UPV) and high temperature resistance properties were determined. KEYWORDS: Mineral admixtures, properties, self-compacting concretes, KYB