Türkiye'nin Ege Denizi kıyılarında Posidonia oceanica (L.) Delile, 1813 çayırlarının Crustacea faunası ve biyoekolojik özellikleri
Bio-ecological features of Crustacean fauna in Posidonia oceanica (L.) Delile, 1813 meadows on the Aegean coast of Turkey
  1. Tez No: 682881
  2. Yazar: ÖZGE ÖZGEN ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN AÇIK ÇINAR, DOÇ. DR. AHMET KEREM BAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Canlı Deniz Kaynakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 370
Özet
Türkiye'nin Ege Denizi kıyılarında Posidonia oceanica çayırlarında dağılım gösteren Crustacea türlerini belirlemek amacıyla yirmi dokuz istasyona ait iki farklı derinlikten toplam yüz yetmiş iki bentik örnek alınmıştır. Bu çalışmada ortamın fiziko-kimyasal parametreleri, Posidonia oceanica çayırlarının fenolojik özellikleri (sürgün yoğunluğu, yetişkin, orta ve juvenil yaprak uzunlukları gibi) ve Posidonia oceanica çayırlarında dağılım gösteren Crustacea türlerinin biyoekolojik özellikleri araştırılmıştır. Örneklerin kalitatif ve kantitatif incelenmesi sonucunda yedi ordoya ait iki yüz tür bulunmuştur. Bu türlerden beşi (Caprella tavolarensis, Eriopisella ruffoi, Iphimedia vicina, Astacilla mediterranea ve Macropodia deflexa) Doğu Akdeniz, biri (Apseudopsis minimus) Türkiye kıyıları ve sekizi (Gammaropsis crenulata, Iphimedia gibbula, Coxischyrocerus inexpectatus, Microprotopus maculatus, Gnathia dentata, Idotea pelagica, Stenosoma lancifer ve Processa robusta) Türkiye'nin Ege Denizi kıyıları için yeni kayıttır. Ayrıca bölgede iki yabancı (Ampithoe bizseli ve Processa macrodactyla) ve iki boring Crustacea türü tespit edilmiştir. Araştırma bölgesinde en fazla tür ve birey sayısına sahip ordo Amphipoda'dır. Tanaidacea ordosundan Chondrochelia savignyi en baskın ve yaygın tür olarak saptanmıştır. Ortalama sürgün yoğunluğu ile derinlik arasında negatif yönde, ortalama yetişkin ve orta yaprak uzunluğu ile derinlik arasında pozitif yönde; ortalama sürgün yoğunluğu ile tür ve birey sayısı arasında pozitif yönde bir ilişki gözlenmiştir. Çeşitlilik ve düzenlilik indeks değerleri ile derinlik arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the Crustacean species associated with Posidonia oceanica meadows along the Aegean coasts of Turkey, a total of one hundred seventy two benthic samples taken from different two depths at twenty nine stations. This study, physico-chemical parameters of environment, phenological features of Posidonia oceanica meadows (shoot density, length of adult, intermediate and juvenile leaves) and the bio-ecological characteristics of Crustacea species distributed in Posidonia oceanica meadows were investigated. As a result of the qualitative and quantitative analysis of these samples, a total of two hundred species belonging to seven orders were found in the area. Among these, five species (Caprella tavolarensis, Eriopisella ruffoi, Iphimedia vicina, Astacilla mediterranea and Macropodia deflexa) were new records for the eastern Mediterranen fauna, one species (Apseudopsis minimus) was new record for the Turkish fauna and eight species (Gammaropsis crenulata, Iphimedia gibbula, Coxischyrocerus inexpectatus, Microprotopus maculatus, Gnathia dentata, Idotea pelagica, Stenosoma lancifer and Processa robusta) were new records for the Turkey's Aegean Sea coast. In addition, two alien (Ampithoe bizseli and Processa macrodactyla) and two bioeroder species were identified in the region. Amphipoda has the highest number of species and individuals in the research area. Chondrochelia savignyi from the Tanaidacea order was determined to be the most dominant and common species. A negative correlation was found between mean shoot density and depth also a positive correlation was found between mean adult and intermediate leaf length and depth; between mean shoot density and the number of species and individuals. There was no significant difference between diversity and evenness indexes values and depth.