Göçmenlerin Türk işgücü piyasasına etkileri
Effects of immigrants on the Turkish labor market
  1. Tez No: 682880
  2. Yazar: BERRAK EKİN YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ANIL MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Genel kanı düşük becerilere, daha az eğitime ve ev sahibi ülkenin dilinde sınırlı yeterliliğe sahip göçmenlerin, ev sahibi ülkede tehlikeli işlerde yoğunlaştığı ve bu kişilerin riskli işler için çok fazla maaş tazminatına ihtiyaç duymadıkları yönündedir. Bu nedenle göçmenler, yerlilerin almak istemedikleri işleri alabilir veya çalışmak için daha düşük ücret talep edebilirler. Ancak, işsizliğin yüksek olduğu ülkelerde durum böyle olmayabilir; daha az gelire ve daha düşük servete sahip oldukları için yerlilerin daha az arzu edilen işlerde çalışma olasılıkları daha yüksek olabilir. Bu nedenle işlerini kaybetmemek veya iş imkanlarını korumak için, ücret tazminatından vazgeçmek zorunda kalabilirler. Bu çerçevede, bu çalışma göçmenlerin yerlileri daha düşük ücretlerle riskli işlerde çalışmaya zorlayıp zorlamadığını araştırmaktadır. Bu çalışmada Suriyeli mülteci hareketinin etkisi, Türkiye İstatistik Kurumu'nun Hanehalkı İşgücü Anketlerinden ücret ve diğer değişkenler ile Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ölümlü ve yaralanmalı kaza rakamlarını kullanılarak hesaplanmıştır. İstatistiksal analiz için 2009-2015 yılları arasında farkların farkı (difference-in-difference) tahmin yöntemi uygulanmıştır. İstatistiksel analizin sonuçlarına göre, Suriyeli mültecilerin yerlilerin ölümlü ve yaralı iş kazalarına karışma riskini artırdığını görülmüştür. Bu sonuçlar, mültecilerin yerlilerin daha riskli işlerde çalışmasına neden olduğunu göstermektedir. Nitekim mültecilerin Türkiye'deki yerlilerin İstatistiksel Yaşam Değerini (VSL) ve İstatistiksel Yaralanmanın Değerini (VSI) olumsuz etkilediği de hesaplanmıştır. Bu bulgu daha önce riskli işlerde çalışmak için daha yüksek ücret isteyen yerlilerin, Suriyelilerin girişinden sonra yüksek ücret talep etmediklerini, yani riskli işlerde daha düşük ücretlerle çalışmaları gerektiğini düşündürmektedir. Dolayısıyla, sadece mültecilerin yerlilerin ücretleri üzerindeki etkisine bakmak yanıltıcı olabilir çünkü bu, göçmenlerin etkilerini eksik hesaplamaya neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
In general, the belief is that immigrants who have low skills, less education, and limited proficiency in the host country's language are concentrated in dangerous jobs in the host country and these individuals don't need so much wage compensation for risky jobs. Therefore, immigrants may take jobs that natives are unwilling to take, or they charge higher wages to work. However, this may not be the case in countries with high unemployment; natives may be more likely to work in less desirable jobs since they have less incomes and lower wealth. So, they may have to give up wage compensation in order not to lose their jobs or to retain job opportunities. Within this framework, this study investigates whether immigrants are forcing natives to work in risky jobs for lower wages. We used wage and other variables from the Household Labor Force Surveys and fatal and injury accident figures from the Social Security Institution in Turkey. We applied the difference-in-difference estimation method between the years 2009-2015 and our results show that Syrian refugees increased the risk of natives being involved in fatal and injured occupational accidents. These results suggest that refugees cause natives to work in more risky jobs. Indeed, we observed that refugees negatively affect the Value of a Statistical Life (VSL) and Value of a Statistical Injury (VSI) of natives in Turkey. This finding suggests that natives who previously want higher wages to work in risky jobs do not demand high wages after the Syrian inflow, in other words, they must work with lower wages in risky jobs. So just looking at the effect of refugees on the wages of natives can be misleading because it may underestimate impacts of immigrants.