İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi'nin Arnavut hukuk düzenindeki etkisi
European Convention on Human Rights and its effect on Albanian judicial system
- Tez No: 682892
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM YARGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Post-komünist bir ülke olarak Arnavutluk için en önemli konulardan birisi insan haklarına saygı gösterme ve bu hakları koruma sorumluluğudur. Aynı zamanda bir AB aday ülkesi olarak bu konuda ilerlemeler sağlamak ülke için temel önceliklerden birisidir. Bu bağlamda İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi (İHAS), Arnavutluk hukuk sisteminin bir parçası haline gelmiştir. Hem modern dünyaya ayak uydurma hem de AB uyum sürecinin bir parçası olarak uluslararası hukuk enstrümanları arasında İHAS'ın, Arnavutluk hukuk sisteminde ayrıcalıklı bir statüye sahip olduğu söylenebilir. Bu tez çalışmasında, Arnavutluk Cumhuriyeti'nin Anayasası ve hukuk sistemi incelenerek İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi'nin Arnavutluk hukuk sistemindeki etkisi analiz edilmiştir. Çalışmada, Sözleşme'nin iç hukuk açısından ne gibi sonuçları olduğu ve bunun Arnavutluk özelindeki pratiği ve doğurduğu sonuçlar irdelenmiştir. İHAM kararlarının iç hukukta uygulanması konusu çalışmanın kapsamına dahil edilmiştir. Son olarak, İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi'nin Arnavutluk ile ilgili aldığı kararlar üzerinden önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As a post-communist country, respecting and protecting human rights is considered to be one of the most important challenges for Albania. At the same time, as an EU candidate country, making progress in this regard is one of the main priorities for the country. In this context, the European Convention on Human Rights (ECHR) has become a part of the Albanian legal system. It can be said that the ECHR has a privileged status in the legal system of Albania, among the international legal instruments, both in keeping up with the modern world and as part of the EU harmonization process. In this master's thesis, the impact of the European Convention on Human Rights on the Albanian legal system has been analyzed. In addition, the outcomes of the Convention in terms of domestic law and its practice in Albania are analyzed. The implementation of the ECtHR decisions are also included within the scope of the study. Finally, recommendations are made based on the decisions taken by the European Court of Human Rights regarding Albania.