Characteristics of the dynamic response of the Sultan Ahmet Mosque (Istanbul) to earthquakes
İstanbul'daki Sultan Ahmet Camii'nin depremlere bağlı dinamik davranışının özellikleri
  1. Tez No: 682910
  2. Yazar: KÖKCAN DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESER ÇAKTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
İstanbul'un tarihi yarımadasında yer alan Sultan Ahmet Camii günümüz antik hipodromunun güneybatısında dört asırdır varlığını sürdürmektedir. Osmanlı devrinden günümüze erişen bu tarihi yapı, 1617'de tamamlanan inşası itibariyle Kuzey Anadolu Fayı ve özellikle fayın Marmara Denizi içerisindeki segmentlerinde meydana gelmiş hasar verici birçok depremi tecrübe etmiştir. Nitekim, camii bir kültür mirası unsuru olarak önem arz etmektedir ve bu nedenle ana strüktürel sistemi bir yapı sağlığı izleme sistemi vasıtasıyla 2012'den beri takip edilmektedir. Sultan Ahmet Camii'nde işlev gören bu sistem; dördü ana kubbede, dördü filayaklarının üst galerilerinde, biri ibadet yeri seviyesinde ve sonuncusu da bodrum zemininde bulunmak üzere on adet ivmeölçer sensörden oluşmaktadır. Her bir sensör ikisi yatay ve biri dikey olmak üzere üç bileşenlidir ve 200 Hz örnekleme hızında kayıt toplama kapasitesindedir. Ekim 2012 – Kasım 2020 aralığında toplanan ve büyüklükleri minör ölçekliden kuvvetliye değişen iki yüzün üzerinde deprem, MatLab programlama dili ile geliştirilen kodlar ile işlenerek analiz edilmiştir. Depremler başlangıçta birtakım kritere bağlı olarak indirgenmiştir; bunlar bir depremin tüm sensörlerce kayıt durumu, sinyal/gürültü oranı ve merkez üssü uzaklığıdır. Bu tez dahilinde, camiye ait deprem kataloğu deprem büyüklüğü, mesafesi ve azimutu üzerinden istatistiksel olarak incelenmiş ve ayrıca Ekim 2012'den itibaren sistemce kaydedilmiş yüzün üzerinde depremin zaman ve frekans ortamlarında analizleri gerçekleştirilmiştir. Zaman ortamında, depremlerin ivme, hız ve deplasman pik değerleri belirlenmiş ve bu değerler tekil olarak ve gruplar bazında incelenmiştir. Ayrıca, yer hareketi büyüklüğü ve genliği ile bağıntıları değerlendirilmiştir. Frekans ortamında ise, yapının belirlenmiş hâkim frekanslarının zamana, sıcaklığa, deprem büyüklüğüne ve yer hareketi genliğine bağlı olarak değişimleri irdelenmiştir. Seçilen en yüksek genlikli depremleri kullanarak yapının ana strüktürel sisteminin noktasal hareketleri ve mod şekilleri elde edilmiştir. Nihayetinde, zemin-yapı etkileşiminin ve rijit yapı titreşimlerinin yapıdaki varlığı ve etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The 400-year-old Sultan Ahmet Mosque is located southwest of the ancient hippodrome in Istanbul's historical peninsula. This historic structure, which has survived from the Ottoman period, experienced many damaging earthquakes in the North Anatolian Fault, especially in the fault segments within the Marmara Sea, since its construction was completed in 1617. The mosque is prominent as a cultural heritage element in the city. Therefore, its primary structural system has been monitoring since 2012. The Structural Health Monitoring system deployed in the mosque consists of ten triaxial (two horizontal, one vertical) accelerometers functioning at a sampling rate of 200 Hz. Sensors were installed as four at the main dome, four at the upper galleries of the pillars, one at the ground level, and the last one on the basement floor. Over two hundred recorded earthquakes between October 2012 and November 2020, whose magnitudes ranging from minor to strong, were processed and assessed through scripts coded on MatLab. Used criteria such as sensor completeness of an event and the signal-to-noise ratio of a recording initially reduced the number of earthquakes. Hence in this thesis, the final catalogue of 103 events was analysed in time- and frequency-domain after evaluating the catalogue statistically as functions of magnitude, distance, and azimuth. In the time domain, acceleration, velocity and displacement peaks were obtained and assessed individual- and group-based. Their various relations with earthquake magnitude and amplitude were also examined. In frequency-domain analyses employing modal approaches, the dependence of dominant frequencies on time, temperature, earthquake magnitude, and ground motion amplitude was investigated. Particle motions and mode shapes for the selected largest-amplitude events were identified and depicted. Finally, the existence of soil-structure interaction and the rocking vibrations in the structure were investigated.