Farklı olgunlaşma gruplarından bazı tane mısır (Zea mays L.) çeşitlerinin Diyarbakır koşullarında ekim zamanı yönünden değerlendirilmesi
Evaluation of some grain maize (Zea mays L.) varieties from different ripening groups in terms of sowing time in Diyarbakir conditions
  1. Tez No: 682911
  2. Yazar: MEHMET ALİ SARUHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLGÜN ÖKTEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma ile; Diyarbakır koşullarında tane mısır yetiştirilmesine yönelik olarak uygun ekim zamanlarının saptanması hedeflenmiştir. Farklı olgunlaşma gruplarından (FAO 500 grubundan Bodega, FAO 600 grubundan Capuci ve FAO 700 grubundan 75May75 ) tane mısır çeşitlerinin 6 farklı zamanda (15 Nisan, 1 Mayıs, 15 Mayıs, 1 Haziran 15 Haziran ve 1 Temmuz) ekildiği bu deneme 2020 yılında yürütülmüştür. Denemeler ''tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre'' 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Ekim zamanları ana parsele, çeşitler alt parsele yerleştirilmiştir. Çeşitlerin tepe ve koçan püsküllerinin çiçeklenme gün sayısı, bitki boyu, sap kalınlığı, ilk koçan yüksekliği, koçan uzunluğu, koçan kalınlığı, koçan tane sayısı gibi morfolojik özelliklerin yanı sıra bazı teknolojik özellikler de incelenmiştir. Yapılan çalışmanın sonuçları, JMP istatistik paket programı kullanılarak Varyans Analizine tabi tutulmuştur. Önemli bulunan verilere de LSD testi yapılmıştır. Araştırmada, 2020 yılında elde edilen verilere göre; tane verimi bakımından 15 Nisan tarihli ekimde ( 1492,33 kg/da), 1 Mayıs tarihli ekimde (1410,00 kg/da) ve 15 Mayıs ekiminde (1258,00 kg/da) FAO 700 grubundan75May75 çeşidi öne çıkmaktadır. 1 Haziran ekiminde 1216 kg/da) ve 15 Haziran (1185 kg/da) ile FAO 600 grubundan Capuzi çeşidi öne çıktığı görülmüştür. 1 Temmuz ekiminde ise (1110,33 kg/da) Bodega çeşidi öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
With this work; It was aimed to determine the appropriate sowing times for growing corn grain in Diyarbakır conditions. This trial, in which corn varieties from different maturation groups (Bodego from FAO 500, Capuci from FAO 600 and 75May75 from FAO 700) were planted at 6 different times (April 15, May 1, May 15, June 1, June 15 and July 1) was carried out in 2020. Experiments were set up with 3 replications according to the“split plots trial design in random blocks”. Sowing times were placed in the main plot, and the varieties were placed in the subplot. In addition to morphological features such as the number of days of flowering, plant height, stem thickness, first ear height, ear length, ear thickness, number of ear grains of the cultivars' crown and cob tassels, some technological features were also investigated. The results of our study were subjected to Analysis of Variance using the JMP statistical package program. The LSD test was also performed on the data found to be important. In the research, according to the data obtained in 2020; In terms of grain yield, 75May75 variety stands out in sowing on April 15 (1492.33 kg/da), sowing on May 1 (1410.00 kg/da) and sowing on May 15 (1258,00 kg/da). It was seen that Capuzi came to the fore with 1216 kg/da in October 1 and June 15 (1185 kg/da). 1 July planting is (1110.33 kg / da) Bodega variety forward.