Sinemada yeni bir boyut: Nörosinema ve 'Molly's Game' filminin analizi
A new extent in cinema: Neurocinema and analysis of the movie 'Molly's Game'
  1. Tez No: 682961
  2. Yazar: NAJIBA ABBASOVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKAY NİŞANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Nörosinema, sinema alanında yeni bir kavram olmakla birlikte içinde bulunduğumuz çağda giderek önem kazanacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada, nörosinema kapsamında bir filmin iki sekansının izleyiciler üzerindeki etkisi ele alınmaktadır.“Molly's Game”isimli sinema filmi genel anlamıyla benzer sahnelerden oluşmaktadır. İncelenmek üzere seçilmiş“Molly's Game”isimli sinema filminin 0:12:40,10 - 0:15:53,13 zaman aralığında geçen Cobra isimli bar sekansı ve 0:15:53,15 - 0:23:02,54 zaman aralığında geçen Avukat görüşme isimli sekanslarda deneklerin duygudurumlarını değiştirebilecek renk ve figürler kullanıldığından bu sahneler incelenme açısından uygun bulunmuş ve filmin hedef izleyici kitlesinden 10 kişiye gösterilmiştir. Bunun için örneklem büyüklüğünü belirlerken amaçlı örnekleme yöntemini tercih edilmiştir. EEG ve göz izleme teknolojilerinden her ikisi de eş zamanlı olarak kullanılmıştır. İzleyicilerin film hakkındaki düşüncelerini ayrıntılı olarak anlamak için ayrıca yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşme yöntemi uygulanmıştır. Seçilen izleyiciler, çalışma odasına teker teker alınmıştır.“Molly's Game”isimli sinema filminin Cobra isimli bar sekansı ve Avukat görüşme isimli sekanslarında EEG verilerinin analizleri sonucunda izleyiciler arasında Engagement, Exciting değerinde artış gözlemlenmiştir. Eye Tracking Verilerinin Analizi Cobra isimli bar ve Avukat görüşme isimli sekanslarında gerçekleşen göz hareketleri ısı haritası ardımı ile analiz edilmiştir. Denekler bu sahnede yerleştirilmiş olan bilinirliliği yüksek sarı ve kırmızı renkteki marka logosuna, sahnedeki karaktere ve karakterin göstermiş olduğu kitaba odaklanmıştır. Yapılan görüşme sonrası toplanan veriler, nitel veri analizi yöntemiyle analiz edilerek, beş tema (gerilim, odaklanma, renkler, sürükleyici olma ve ilişkilendirme) ortaya çıkmış, Nörosinema yöntemiyle yapılan araştırmadan alınan sonuçlar ile arasındaki benzerlik ve farklılıklar saptanmıştır. Nörosinemanın, sinema alanında, hedef kitleye yönelik film yapımında başvurulabilecek etkili bir teknik olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Neurocinema is a new concept in the field of cinema and it is thought that it will gradually gain importance in the age we are in. In this study, the effect of two sequences of a movie on the audience is discussed within the scope of neurocinema. The movie named“Molly's Game”generally consists of similar scenes. The bar sequence named Cobra which takes place in the time interval 0:12: 40,10 – 0:15:53,13 and the sequences named Lawyer Interview in the time interval 0:15: 53,15 - 0: 23: 02,54 of the movie named“Molly's Game”selected to be examined. Because of colors and figures were used that could change the mood of the subjects, these scenes were deemed suitable for examination and were shown to 10 people from the target audience of the movie. For this, purposive sampling method was preferred while determining the sample size. Both EEG and eye tracking technologies were used simultaneously. Semi-structured face-to-face interview method was also used to understand the audience's thought about the movie in detail. Chosen audiences were taken one by one to the study room. As a result of the analysis of EEG data, an increase in the value of Engagement, Exciting was observed among the audience in the bar sequence named Cobra and the sequences named Lawyer Interview of the movie named“Molly's Game”. Analysis of Eye Tracking Data, eye movements that occur in the sequences named Cobra and Lawyer Interview were analyzed with the help of heat map. The subjects focused on the highly awareness yellow and red brand logo placed in this scene, the character on the stage, and the book the character showed. Five themes (tension, focus, colors, be engrossing and association) emerged by analyzing the data collected after the interview with qualitative data analysis method. The similarities and differences determined between the results obtained from the study conducted with the neurocinema method. It has been concluded that neurocinema can be an effective technique, in the field of cinema, which can be appealed in filmmaking for the target audience.