Canlı sinemada eş zamanlı çoklu medya alanları
- Tez No: 814824
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT BARIŞ ÇEREZCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Canlı sinema, görsel-işitsel materyallere dayalı bir uygulamadır ve sinema ile performans sanatı arasında bir köprü kurmaktadır. Gösterim sırasında sanatçı tek başına ya da kendisine eşlik eden sanatçılarla birlikte sahnede yer alır. Çalışma, sessiz sinema döneminden soyut sinema, etkinlik sineması ve genişletilmiş sinemanın ortaya çıkışına kadar canlı sinemayla ilgili tarihsel pratikleri inceleyerek başlar. Sanatçı sahnede yer almaktadır ve canlı sinema bir performans sanatı biçimidir. Medyayı bir araç olarak kullanan canlı sinema, intermedya, dijital, yeni medya ve multimedya ile bağlantılıdır. Tezde canlı sinema üretimlerinin çoklu medya biçimlerinde gerçek zaman, artırılmış estetik, ve izleyicinin katılımcı rolü çalışılmıştır. Pratiğin canlılığında zaman unsuru önemli bir rol oynarken, performans boyunca doğrusal anlatımın kırılması yeni hikâye anlatma biçimleri oluşturmaktadır. Canlı sinemada, seyirci performansa dahil edilir ve yeni bir boyut katar.
Özet (Çeviri)
Live cinema is a performance practice based on audiovisual materials. As an intermediate concept, it bridges cinema and performance art. While screening the performance, the performer is present on the stage either solo or with accompanying performers. The study begins by investigating historical practices related live cinema from the age of silent cinema to the emergence of abstract cinema, event cinema, and expanded cinema. The artist is present on the stage and live cinema is a form of performance art. Using media as a tool live cinema has connections over intermedia, digital, new media, and multimedia. The thesis analyzes examples from the field and focuses on the real-time, aesthetics, and participatory spectatorship of live cinema. While the time aspect plays a crucial role in the liveness of the practice, the breakage of the linear narration along the performance forms new ways of storytelling. In live cinema, the audience is involved in the performance and adds a new dimension to it.