Gelenekselden internete televizyon yayıncılığında dönüşüm: Türkiye örneği
Transformation in television broadcasting from traditional to intertnet: The case of Turkey
  1. Tez No: 683025
  2. Yazar: ÜMRAN VAROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET BİLAL ARIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Günümüz şartlarında teknolojinin çok hızlı ilerlediği göz önünde bulundurulduğunda, bu hızlı ilerlemenin iletişim şekillerini de etkilemesi kaçınılmazdır. İletişimin her alanını etkileyen teknolojiyi, özellikle kitle iletişim araçlarındaki varlığını hissettirmektedir. Kitle iletişim araçlarından biri olan televizyon, teknolojinin ilerlemesi ve internet alt yapısının ortaya çıkmasıyla beraber dijital ortamda yerini almıştır. Geleneksel televizyon yayıncılığı ücretsiz olmasına rağmen, dijital televizyon sağladığı olanaklarla beraber cazibe merkezi haline gelmektedir. Geleneksel televizyon yayınlarını bedava ama reklam kuşakları ya da hızlı üretim içerikleriyle tüketmektense insanlar, daha fazla özgürlük alanı sunan ama ücretli olmasına rağmen dijital yayınlara yönelmeye başlamıştır. Bu yönelimin başta ekonomik boyutları olmak üzere sebepleri ortaya koyulmuştur. Dijitalleşen televizyon yayıncılığının günümüz medyasında nasıl konumlandığı ve toplumsal olarak nasıl algılandığını belirlenmesi gerek içerik üretimi gerekse tüketimi noktasında önemlidir. Bu yayın tercihlerinin nasıl şekillendiği ve dönüşen bu yayıncılık anlayışı irdelenmiştir. Bu irdeleme sonucunda televizyon yayıncılığında dijital de ya da gelenekselde rastlanan dezavantajlar ve sınırlılıklar belirlenmiş ve bunlar için bir çözüm yolu üretilmesinin önü açılmıştır. Tez için yapılan literatür taramaları ve yararlanılan kuramcıların bakış açıları haricinde bu konu üzerinde çalışmış akademisyenlerin ve konu edilen şirketlerde üst düzey karar alma mercilerinde görev alan çalışanların bilgilerine baş vurmak adına derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiş ve çeşitli istatiksel verilerden faydalanılmıştır. Bu çalışmanın ilk bölümünde iletişimin tarihinden söz ederek televizyonunun geçtiği evreler resmedilmiştir. İkinci bölüme gelindiğinde ise dijitale olan dönüşümü tanımlamak için başta Marx olmak üzere Weber, McLuhan ve Innis gibi kuramcılardan faydalanılmıştır. Üçüncü bölümde ise dijital televizyonu anlamlandırabilmek için çeşitli olanaklarından ve alt yapı özelliklerinden bahsedilmiştir. Son bölüme gelindiğinde ise asıl konu olan Netflix, Blu TV ve Puhu TV kanallarının internet üzerinden yaptığı yayıncılık anlayışı irdelenmiş ve insanların neden daha fazla dijital yayınları tercih ettiği ortaya konulmuştur. Dijital televizyonculuğun daha fazla ön plana çıkması ve daha tercih edilebilir bir hale geliyor olmasının başlıca sebepleri sağladığı özgürlük alanı birey içeriği istediği koşullarda tüketebilmektedir. Ayrıca zamandan tasarruf etmeyi de sağlayan bu platformlar zengin arşivleri ve kaliteli yapımlarıyla geleneksek televizyonculuk anlayışından dolayı daha fazla tercih edilebilir bir noktadadır.
Özet (Çeviri)
Considering that technology is advancing very rapidly in today's conditions, it is inevitable that this rapid progress will also affect the forms of communication. It makes its presence felt in technology, which affects every field of communication, especially in mass media. Television, one of the mass media, has taken its place in the digital environment with the advancement of technology and the emergence of the internet infrastructure. Although traditional television broadcasting is free, digital television is becoming a center of attraction with the opportunities it provides. Instead of using traditional television broadcasts with free but ad generations or fast production content, people have started to turn to digital broadcasts which offer more freedom but are paid. The reasons for this tendency, especially its economic dimensions, have been revealed. It is important to determine how digitalized television broadcasting is positioned in today's media and how it is perceived socially, both in terms of content production and consumption. How these broadcasting preferences have been shaped and this transforming broadcasting understanding have been examined. As a result of this examination, the disadvantages and limitations encountered in digital or traditional television broadcasting have been determined and a solution way has been opened for them. Apart from the literature reviews for the thesis and the perspectives of the theorists, in-depth interviews were conducted and various statistical data were used in order to consult the information of the academicians who worked on this subject and the employees who took charge in the senior decision-making bodies of the companies. In the first part of this study, the phases of television were depicted by talking about the history of communication. When it comes to the second part, theorists such as Weber, McLuhan and Innis, especially Marx, were made use to define the transformation to digital. In the third part, various possibilities and infrastructure features are mentioned in order to make sense of digital television. When it comes to the last part, the main subject, Netflix, Blu TV and Puhu TV channels' broadcasting concept over the internet, is examined and presented why people prefer digital broadcasts more and more. The main reasons for digital television broadcasting to come to the fore and become more preferable are the freedom it provides, and also the fact that the individual can consume the content under any conditions. These platforms, which also save time, are at a more preferable point due to their rich archives and quality productions due to their traditional television understanding.