Geleneksel radyo yayıncılığında Türkiye Polis Radyosu'nun yeri ve önemi
The place and importance of Turkey Police Radio in traditional radio broadcasting
- Tez No: 963694
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA NACAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 647
Özet
Bu tez, Türkiye Polis Radyosu'nun (TPR) 1952'den günümüze uzanan 73 yıllık serüvenini, geleneksel radyo yayıncılığındaki yerini ve önemini çok boyutlu bir şekilde incelemektedir. TPR, Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde, Soğuk Savaş'ın jeopolitik dinamikleri, iç politik ihtiyaçlar ve kurumsal hedefler doğrultusunda kurulmuş; halkla ilişkileri güçlendirme, suç önleme, trafik güvenliği, afet iletişimi ve kültürel değerleri koruma gibi misyonlarla kamu hizmeti yayıncılığı yapmıştır. Çalışma, TPR'nin ulusal, kamusal ve kurumsal bir radyo olarak TRT ile özel radyolar arasında özgün bir konuma sahip olduğunu; tarafsızlık, doğruluk ve kamu yararı ilkelerine bağlı kalarak, Türk Halk ve Sanat Müziği, arabesk, pop gibi çeşitli müzik türleriyle geniş kitlelere hitap ettiğini ortaya koyar. Yasal dayanağını 1948 Bakanlar Kurulu kararı ve 6112 sayılı Kanun'dan alan TPR, RTÜK denetimi ve iç otokontrol mekanizmalarıyla etik yayıncılık anlayışını sürdürmüş; reklam almama politikasıyla ticari kaygılardan uzak, güvenilir bir imaj oluşturmuştur. Teknik altyapısı, kısa dalga yayınlarından dijital platformlara evrilerek 80 il, 95 ilçede karasal ve küresel çapta uydu/internet erişimi sağlamış; 100.000'in üzerinde eserden oluşan müzik arşiviyle kültürel mirası korumuştur. Derinlemesine görüşmeler, literatür taraması ve yerinde gözlemlerle desteklenen çalışma, TPR'nin vatandaş ile polis arasındaki ilişkileri güçlendirdiğini, sosyal bütünleşmeyi desteklediğini ve güvenlik bilinci oluşturduğunu gösterir. Ancak, personel yapısındaki kurumsallaşma eksiklikleri, yayıncılık rollerine resmi unvan tanımlaması olmaması gibi sınırlılıklar, gelecekte çözüm bekleyen meselelerdir. TPR, olağanüstü hallerde hızlı iletişim, Türkçenin doğru kullanımı ve kapsayıcı programlarla,“Bir radyodan daha fazlası”sloganına uygun olarak, Türkiye'nin iletişim ve güvenlik politikalarında özgün bir rol üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the 73-year journey of Türkiye Polis Radyosu (TPR), from its inception in 1952 to the present, analyzing its unique role and significance in traditional radio broadcasting. Established under the Directorate General of Security amid Cold War geopolitics, domestic political needs, and institutional goals, TPR has served as a public service broadcaster, promoting public relations, crime prevention, traffic safety, disaster communication, and cultural preservation. The study highlights TPR's distinctive position as a national, public, and institutional radio, situated between TRT and private broadcasters. Committed to impartiality, accuracy, and public interest, TPR appeals to diverse audiences through Turkish Folk and Classical Music, arabesk, and pop. Grounded in the 1948 Council of Ministers decision and Law No. 6112, TPR operates under RTÜK oversight and internal self-regulation, maintaining an ethical broadcasting approach. Its non-commercial stance, avoiding advertisements, fosters a trustworthy image. Evolving from shortwave to digital platforms, TPR's technical infrastructure spans 80 provinces and 95 districts, with global satellite and internet access, supported by a music archive of over 100,000 works preserving cultural heritage. Utilizing in-depth interviews, literature reviews, and on-site observations, the study demonstrates TPR's role in strengthening police-citizen relations, fostering social cohesion, and enhancing security awareness. However, challenges such as personnel institutionalization and undefined broadcasting roles require future attention. TPR, with its rapid crisis communication, proper Turkish usage, and inclusive programming, embodies its slogan,“More than a radio,”playing a unique role in Türkiye's communication and security policies.