Menopoz sonrası cinsellik anketi'nin Türkçe geçerlik ve güvenirliğinin araştırılması
Investigation of turkish validity and reliability of postmenopause sexuality questionnaire
- Tez No: 683069
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKAN AKBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, menopoz dönemindeki kadınlarda cinsel aktiviteyi değerlendirmek amacıyla geliştirilen Menopoz Sonrası Cinsellik Anketi (MSCA)'ni Türkçe'ye uyarlanması, Türk kadınlarda geçerlik ve güvenirliğinin araştırılması amacıyla planlandı. Çalışmaya, yaş ortalaması 60,2 ± 7,6 yıl olan 356 menopoz döneminde olan kadın katıldı. Öncellikle kadınların demografik özellikleri ve obstetrik bilgileri kaydedildi. İlk olarak MSCA'nın Türkçe'ye uyarlaması yapıldı. Her bir kadına cinsel aktivitesini ve menopoza özgü yaşam kalitesini belirlemek amacıyla Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (KCİÖ), Menopoza Özgü Yaşam Kalitesi Ölçeği (MÖYKÖ) ve MSCA uygulandı. MSCA'nın güvenirlik ve geçerliği; iç tutarlılık, test- tekrar test ve kriter geçerliği analizleri ile incelendi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to evaluate the validity and reliability of the Turkish version of Postmenopause Sexuality Questionnaire (PMSQ). Menopausal women with a mean age of 60,2 ± 7,6 years participated in the study. The demographic characteristics and obstetric information of the cases were recorded. First of all, PMSQ was adapted into Turkish. In order to determine the sexual activity and menopause-specific quality of life of each case, the Female Sexual Function Scale (FSFI), The Menopause-Specific Quality of Life Scale (MENQOL) and PMSQ were applied. The reliability and validity of the PMSQ; internal consistency, test-retest and criterion validity analyzes were used.